Po viac ako troch týždňoch neustálych sporov koaličná kríza zrejme mieri ku koncu. Predseda vlády Igor Matovič v nedeľu na Úrade vlády oznámil, že už neplánuje zastávať premiérsky post a chcel by si vymeniť pozíciu s ministrom financií Eduardom Hegerom.

Politik, ktorý bol ešte nedávno známy len v určitých kresťanských kruhoch, tak dosiahol ďalšiu métu vo svojej rýchlej politickej kariére. Jeho osobnostné predpoklady vrátane bezkonfliktnej komunikácie a presadzovanie kompromisov sú v priamom rozpore s povahou Igora Matoviča. Nebolo preto prekvapením, že ostatné koaličné strany mu počas toho istého večera vyjadrili plnú podporu.

V priebehu piatich rokov sa z prakticky neznámeho opozičného poslanca stal vicepremiér, minister financií, zastupujúci minister zdravotníctva a školstva a premiérsky kandidát s podporou celej koalície. Ako k tomu došlo? Kto je Eduard Heger, a čo môžeme od neho očakávať?

Manažér a predajca luxusnej vodky

Kariérne začiatky Eduarda Hegera v ničom nenaznačovali jeho budúcu politickú kariéru. Ešte počas svojich štúdii na Obchodnej fakulte Ekonomickej univerzity v Bratislave koncom deväťdesiatych rokov sa začal venovať manažmentu v gastronómii adovozu vodovodných batérii.

Na prelome tisícročí sa zas uchytil ako junior konzultant americkej spoločnosti Cubic applications. Práve počas pôsobenia v nej sa budúci premiér venoval tvoreniu dlhodobého plánu rozvoja a reformy slovenských ozbrojených síl.

Na snímke predseda vlády SR Igor Matovič počas tlačového vyhlásenia hnutia OĽANO k aktuálnej politickej situácii v Bratislave 21. marca 2021. FOTO TASR – Dano Veselský
Neprehliadnite

Novým premiérom bude zrejme Heger, Matovič mieri na ministerstvo financií

Najvýznamnejšou epizódou jeho kariéry však bolo podnikanie s alkoholom. V rokoch 2007 až 2016 pôsobil ako country manažér spoločnosti Old Nassau Imports LLC, ktorá na americkom trhu prerazila s luxusnou vodkou slovenskej výroby s charakteristickým znakom dvojitého kríža. Na starosti mal vtedy najmä rozbiehanie výroby v Starej Ľubovni a rozvoj predaja na Slovensku.

Táto životná epizóda ho výrazne zblížila aj so zakladateľom Old Nassau Imports a budúcim županom Bratislavského kraja Jurajom Drobom (SaS). Práve s ním budúci premiér rozbehol úspešnú značku Double Cross Vodka.

Dvere do politiky mu otvoril kresťanský spolok

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa