Zisk zdravotných poisťovní je kontroverznou témou. Poslankyňa Jana Bittó Cigániková však tvrdí, že existuje spôsob, ktorý by poisťovniam síce umožnil vytvárať zisk, no zároveň by prispel k vyššej kvalite poskytovaných služieb pre poistencov.

Zdravotné poisťovne
Neprehliadnite

Regulácia zisku zdravotných poisťovní je opäť na stole. Sledovať sa budú kritériá kvality

Navrhujete reguláciu zisku zdravotných poisťovní s tým, že vytváranie zisku bude naviazané na plnenie kritérií kvality zo strany týchto inštitúcií. Aké kritériá by poisťovne mali spĺňať?

Sú také, ktoré musia spĺňať štandardne. Samozrejme poisťovne musia dodržiavať minimálnu sieť alebo byť finančne zdravé, mať zaplatené všetky faktúry dodávateľom, teda zdravotníkom, a tak ďalej. To je prirodzená vec. Ale druhá vec sú podmienky, takzvané kritériá kvality.

Ako by to mohlo fungovať?

V záujme ministerstva zdravotníctva by malo byť každoročne vyhlásiť kritériá kvality po dohode so sektorom. Mojím cieľom nie je vytvoriť príkaz na papieri, ale motiváciu. Ministerstvo zdravotníctva by si sadlo za jeden stôl so zdravotnými poisťovňami a poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti. Napríklad odbornými organizáciami alebo združeniami, sestrami, ambulantnými a nemocničnými lekármi a všetkými ďalšími, a dohodlo si kritériá kvality.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa