Poslankyňa strany Sloboda a Solidarita (SaS) a predsedníčka parlamentného zdravotníckeho výboru Jana Bittó Cigániková tvrdí že zdravotníctvo sa nám doslova stráca pred očami. „Bude to niečo podobné, ako počas covidu, keď boli lekári vyčerpaní. Toto sa môže stať. Ja však dúfam, že k tomu nedôjde,“ uviedla v relácii Karty na stôl týždenníka Plus 7 dní.

Lekári počas bývalej vlády nehrozili výpoveďami

Poslankyňa v rozhovore pripomenula, že lekárski odborári počas bývalej vlády Smeru-SD či strany Hlas-SD svoje požiadavky nepredložili, čo môže evokovať zámerný vzdor proti súčasnej vláde.

„Nemám rada odborárov, a už vôbec nie lekárske odbory na čele s pánom Petrom Visolajským. Celý čas, čo som v politike, bránili akýmkoľvek systémovým zmenám. Pamätám si, ako chodil do parlamentu dohovárať poslancom, aby nehlasovali za optimalizáciu siete nemocníc,“ dodala poslankyňa, ktorá bola v tom čase v opozícii.

Požiadavky lekárov však vníma ako opodstatnené a konštruktívne a tvrdí, že v zdravotníctve sa musia zlepšiť podmienky. K zmene podľa jej názoru nemôže dôjsť zo dňa na deň a ich zmena si vyžaduje dlhší čas. „Treba uznať tejto vláde, že koná tak, ako sa dvanásť rokov doteraz nekonalo,“ skonštatovala. Zopakovala, že lekárski odborári sa neozývali počas vládnutia Smeru-SD.

Zmeny nemožno urobiť zo dňa na deň

Súčasná vláda hlasy lekárov podľa poslankyne počúva, čoho dôkazom je pripravovaná reforma zdravotníctva a financie, ktoré do zdravotníctva putujú, vrátane zvyšovania platov. Zdravotníci však okrem vyšších platov potrebujú predovšetkým systémové zmeny.

„Pracuje sa na požiadavkách, len to nejde zo dňa na deň. Ale či už je to DRG systém alebo vzdelávanie, tam už k niektorým zmenám dokonca aj došlo. Preto verím, že lekári nedajú výpovede a nenechajú v štichu pacienta,“ podčiarkla Cigániková.

Vláda mešká

Pripomienky lekárov sú podľa J. Cigánikovej konštruktívne a opodstatnené, motivácii lekárov rozumie. Štát s ich naplnením však mešká. „Ešte v lete im sľúbili, že budú podmienky vyriešené, respektíve to sľúbili sestrám a záchranárom,“ povedala. Na druhej strane musia lekári pochopiť, že splnenie podmienok si vyžaduje istý čas.

Rozhodujúcim momentom pomoci zdravotníctvu bude prijatie štátneho rozpočtu, ktorého návrh zatiaľ nie je jasný. Rovnako nie je jasný ani postoj SaS k jeho schvaľovaniu. Poslankyňa tvrdí, že dobré veci a pomoc zdravotníkom však podporia. „Áno, sme pripravení tieto zmeny podporiť, ale musia to byť finančné zmeny spolu so systémovými. Nestačí iba jedno alebo iba druhé,“ podotkla.

Avizované zvýšenie platov sa však týka iba zdravotníckych pracovníkov v rámci ústavnej zdravotnej starostlivosti. Platy by dokázala vláda podľa J. Cigánikovej dvihnúť aj ďalším zdravotníkom. Rozhodnutie stojí na ministrovi financií. Čo je pre to potrebné urobiť, sa dozviete v celom rozhovore.

Diskusná relácia
Neprehliadnite

Gröhling: Niektoré školy budú musieť pre vysoké účty za energie v zime zatvoriť

Diskusná relácia
Neprehliadnite

Mafia a fašisti nie sú alternatívou súčasnej vlády. Podľa Naďa nás nič lepšie nečaká

Eu,Energy,Shortage,And,Economy,Crisis.,Natural,Gas,Flame,On
Neprehliadnite

Európa bude čeliť veľkému nedostatku zemného plynu. Vysoké zásoby kontinent nezachránia