Europarlament dal začiatkom leta 2022 zelenú zákonu o digitálnych službách (DSA). Regulačné zásahy chce posilniť pod hrozbou vysokých sankcií.

Eurokomisár pre vnútorný trh Thierry Breton pohrozil novému majiteľovi Twitteru Elonovi Muskovi, že ak nebude dodržiavať prísne pravidlá o moderovaní obsahu, EÚ môže platformu zakázať. Krátko na to sa na verejnosti objavila komunikácia medzi zamestnancami Twitteru, ktorí mali cielene obmedzovať dosah niektorých správ, napríklad o škandále syna amerického prezidenta Joe Bidena pred voľbami.

Spoločnosť pre obranu slobody prejavu (SOSP) skúma v čom môžu byť európske digitálne zákony prospešné. Upozorňuje však aj na viaceré riziká, ktoré sa s nimi spájajú. Jej spoluzakladateľ Vlastimil Veselý pre TREND hovorí, akú úlohu môže zákon DSA zohrať napríklad aj pri Twitteri.

Je možné, aby Twitter fungoval bez dodržiavania pravidiel, ktoré vyplývajú z DSA a zároveň sa vyhol pokutám a sankciám, ktoré zo zákona vyplývajú − pokuta do výšky šiestich percent celosvetového obratu, prípadne až zákaz činností v EÚ?

Schválená podoba DSA je veľmi všeobecná a bude veľmi záležať na národných implementáciách v EÚ. Podľa právnikov, s ktorými sme to konzultovali, je možné, že sa budú národné varianty líšiť. Takže je otázka, čo by vlastne mali Twitter, Facebook a ďalší konkrétne dodržiavať.

DSA by mal nadobudnúť účinnosť až vo februári 2024. Znamená to, že Elon Musk dovtedy môže reálne posunúť hranice, vyrokovať ústupky pre digitálne platformy?

Budúci rok sa schválená podoba zákona DSA len ťažko zmení. U nás v ČR sme zvedaví, ktorý úrad vyberú pre úlohu Digitálneho koordinátora a ako vláda pristúpi k obrane slobody prejavu.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa