Kľúčovou témou posledných dní je najnovšie zvýšenie úrokových sadzieb Európskej centrálnej banky. Možnosť, že by sa sadzby zvýšili miernejším tempom ako naposledy dvakrát na jeseň, sa jasne ukázala ako nereálna.

Sadzby narástli o pol percentuálneho bodu na 3 percentá a v priebehu nasledujúceho polroka pri pokračovaní súčasného vývoja môžeme vidieť posun na úroveň 3,5 percenta. Tento vývoj primárne vyhovuje európskym bankám, ktoré jednoznačne zatiaľ patria medzi víťazov tvrdého postupu proti inflácii.

Deutsche Bank s najlepšími výsledkami za 15 rokov

Pozrime sa na jednu z najväčších nemeckých bánk Deutsche Bank. Vyššie centrálne úrokové sadzby a  tiež priaznivé trhové podmienky pomohli Deutsche Bank zostať v zisku už 10. kvartál po sebe. Týmto faktom však výpočet úspechov nekončí.

Ročný čistý zisk Deutsche Bank za celý rok 2022 sa totiž vyšplhal výrazne cez 5 miliárd (konkrétne 5,6 miliardy eur), čo je 159-percentný nárast v porovnaní v rokom 2021. Ešte jedno číslo zaujalo investorov, a to je čistý zisk pripadajúci na akcionárov v sume 1,8 miliardy eur.

Analytici odhadli pre Reuters čistý zisk za štvrtý kvartál 2022 na polovičnej úrovni, aký Deutsche Bank v skutočnosti vykázala (910,93 mil. eur), čo samo osebe ukazuje na zásadné zlepšenie profitability bank. Ak sa pozrieme na dôvody, na výsledkoch má svoj podiel aj reštrukturalizačný plán na zníženie nákladov a zlepšenie ziskovosti.

A takisto bezpochyby pomohlo aj ukončenie globálnych operácií s obchodovaním s akciami. S tým súvisí aj zrušenie až 18 000 pracovných miest v minulom roku. Banka po predchádzajúcich rokoch s viacerými škandálmi a slabými výsledkami „zatiahla ručnú brzdu“ a na profite sa to jasne prejavilo. Nemecká banka dosiahla najlepšie výsledky za posledných pätnásť rokov.

Treba však povedať, že jedným z najzásadnejších dôvodov vysokej ziskovosti boli úrokové marže. Kým pre záujemcov o hypotéky je bývanie čoraz nedostupnejšie, na druhej strane sú banky, ktorým rastúci rozdiel medzi cenou peňazí a úrokmi na koncových úveroch veľmi prospieva.

Akcie výborné čísla (zatiaľ) neodrážajú

Napriek týmto číslam sme na trhoch nevideli okamžitý rast ceny akcie Deutsche Bank. Dokonca v deň zverejnenia akcie výsledkov za rok 2022 klesli o približne 5 percenta. Investori sa totiž pozerajú aj na ďalšie faktory, ako len ziskovosť.

A pri hroziacej recesii vidia investori riziká vo vysokej inflácii, ktorá bude aj naďalej spomaľovať ekonomický rast, prísnych reguláciách a v neposlednom rade je problémom aj blízky vojenský konflikt na Ukrajine. Deutsche Bank klesla za posledný rok v cenách akcií v priemere o 14 percent.

Výkonnosť akcií spoločnosti Deutsche Bank AG NA O.N. za posledných 5 rokov
Zdroj: Investing
Výkonnosť akcií spoločnosti Deutsche Bank AG NA O.N. za posledných 5 rokov

Faktom však je, že od spustenia rastu centrálnych sadzieb ECB sa situácia Deutsche Bank zlepšuje a ďalšie zvyšovanie by jej malo ďalej pomáhať. To sa týka aj celého bankového segmentu v eurozóne. ECB pri testoch odolnosti aj priebežne hovorí o tom, že banky sú dostatočne zdravé na to, aby sa vyrovnali s rastúcimi sadzbami.

Faktom je, že ďalší rast úrokov bude zásadne vplývať na poskytovanie úverov, ale aj na súvahy a ziskovosť bánk. Ak sa niektorá banka nevenovala dostatočne príprave na krízu, môže mať problémy. Avšak bankám so silnou pozíciou v retailovom sektore zase rastúca úroková marža pomôže. Dá sa povedať, že najbližšie obdobie na tom veľké európske bankové domy budú v prevažnej miere lepšie ako kedykoľvek po poslednej finančnej kríze.

Lucia Žárska
Hlavná analytička brokerskej spoločnosti ProfitLevel. Do jej portfólia patrí webová stránka Mafinn, kde figuruje ako spoluzakladateľka. Jej oblasťou záujmu je vzdelávanie laického publika v oblasti investícii. V brokerskej firme sa venuje hlavne oblasti finančných trhov.
Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora