Zlato sa väčšinu decembra obchodovalo zakliesnené v užšom rozpätí. 200-dňový kĺzavý priemer sa pohyboval okolo 1 793 USD za troyskú uncu, čo sa ukázalo ako ťažká hranica na prekonanie . Žltý kov bol v defenzíve so známkami slabosti už od 22. novembra, od prekvapivo jastrabích prejavov Powella a Brainarda, ktoré pomohli spustiť prudký výpredaj žltého kovu.

Cena zlata (USD/tr. unca)
Zdroj: Saxo Group
Cena zlata (USD/tr. unca)

Ako to bude so zlatom ďalej

Kombinácia rastúcej inflácie, ktorá dosiahla v USA 6,8 percent (najviac od 80. rokov 20. storočia) a faktu, že si členovia Federálneho výboru pre voľný trh (FOMC) prečítali zákon súvisiaci s nepokojmi v Bielom dome, viedla k jasnej zmene zamerania Fedu od tvorby pracovných miest k boju proti inflácii. Práve to môže byť v ďalšom období pre zlato rozhodujúce.

Väčšina medvedích prognóz stavia totiž na očakávanom výraznejšom raste úrokových sadzieb, ktoré vykazujú vysoký stupeň opačnej korelácie so zlatom. „V tomto bode zostáva zlato v defenzíve a zmeniť to môže len prerazenie už spomínaného 200-dňového kĺzavého priemeru. Ak nedôjde k nejakej náhlej zmene, zlato bude smerovať k svojmu najhoršiemu ročnému výkonu v dolárovom vyjadrení od roku 2013,“ hovorí Ole Hansen zo Saxo Bank.

Cena zlata a úroková sadzba
Zdroj: Saxo Group
Cena zlata a úroková sadzba

Riziko poklesu ceny zlata nateraz nie je veľké, pokiaľ Fed nenaznačí agresívnejšie tempo zvyšovania úrokových sadzieb.

Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora