Keďže pandémia zaútočila aj na finančné trhy, priniesla množstvo príležitostí k zaujímavým zárobkom. Kým akcie padali, zlato si cenu držalo, ba dokonca rástlo. Obhájilo tak svoju silu overenú históriou a dôležité miesto v portfóliu veľkých aj malých investorov. 

Spanilá jazda smerom hore

Kým v roku 2019 boli akciové trhy napäté najmä pre obchodnú vojnu medzi USA a Čínou, rok 2020 priniesol niečo úplne nové – pandémiu, ktorá ohrozila celý svet a doteraz nás ovplyvňuje.

Pandémia zapríčinila februárový prepad akciových trhov a kontraktov ropy. Na celosvetovú nervozitu zareagovalo aj zlato, ktoré vo februári zažilo spanilú jazdu smerom hore. Prerazilo hranicu 1 600 dolárov za jednu uncu a rástlo ďalej, až kým sa 6. 8. 2020 dostalo na rekordnú cenu 2 067,15 dolára. 

V lete s pandémiou hnalo cenu zlata hore aj tlačenie peňazí. Amerika natlačila viac ako 3 bilióny dolárov, Európa vytvorila záchranný fond v hodnote 2,36 bilióna eur.

Následne sa situácia vo svete na chvíľu upokojila a zlato pomaly ustupovalo zo svojich maxím. 30. 11. 2020 v poobednej aukcii v Londýne ukončilo obchodovanie na 1 762,55 dolára, od tejto ceny odrazilo a v súčasnosti je zlato znova na rastúcej vlne.

Vývoj ceny zlata a amerického akciového indexu S&P 500
Zdroj: Golden Oak Trust
Vývoj ceny zlata a amerického akciového indexu S&P 500

Záver roka a vakcína proti Covidu-19

Na konci roka 2020 sa cena zlata pohybuje nad 1 850 dolárov za jednu uncu a šplhá sa hore. Ďalší vývoj môže ovplyvniť aj nová vakcína proti ochoreniu Covid-19.

Aj keď bude vakcinácia úspešná, očakávame ďalšie zhodnotenie zlata v budúcom roku. Hlavným ťahúňom rastu ceny zlata bude tlačenie peňazí národnými bankami po celom svete.

Ochrana proti inflácii a ďalšej kríze 

Do zlata sa oplatí investovať aj keď jeho cena rastie, pravidelne a po menších sumách. Na zlato si dnes sporia aj malí investori, respektíve bežní klienti a ľudia, ktorí chcú ochrániť svoje peniaze proti inflácii a proti ďalšej finančnej kríze. 

Pre nich nie je dôležité správne načasovanie, ale priebežné nakupovanie investičného zlata, pri ktorom využívajú priemerovanie ceny. Je to spôsob, ako sa zabezpečiť a sporiť si napríklad aj na dôchodok či na budúcnosť detí rozumne a pritom efektívne.

František Burda
Financiám sa venuje viac ako 20 rokov. Pracoval v najväčších bankách na Slovensku. Z bankovníctva prešiel na pole SFA a bol riaditeľom pre investície a zlato vo FinGO.sk. Aktuálne pôsobí v Golden Oak Trust ako prevádzkový riaditeľ. Jeho focus je zameraný na zlato, ropu a akcie.
Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora