Kremeľ vie, že má v rukách silné karty. Európa zažije minimálne túto a ďalšiu zimu nedostatok zemného plynu. Je to ideálny čas na zasiatie strachu. A o to sa pokúša aj video s názovom „Zima budet baľšája“, ktoré zverejnil Gazprom.

Európa sa na druhej strane snaží na ruskú politiku reagovať, no možnosti sú obmedzené. Zámery Poľska na zastropovanie cien ruského zemného plynu vyznievajú smiešne pri tom, ako objem ruského exportu do Európy poklesol o 90 percent. Proti takýmto „politickým opatreniam“ sa postavilo aj predsednícke Česko. A Nemci súhlasia.

Poľsko však nie je s navrhovaným balíkom spokojné a pred piatkovým summitom ministrov hospodárstva prichádza so zásadnými výhradami. Premiér Mateusz Morawiecki tvrdí, že by EÚ mala priorizovať iné opatrenia, ako je zavedenie dane z nadmerných ziskov na energetické spoločnosti. Dôvod na to má veľký.

Poľsko totižto nemá jadrovú elektráreň a tak je odkázané primárne na výrobu elektrickej energie z uhlia. Ešte v roku 2018 až polovicu svojej elektriny vyrábalo z čierneho uhlia a ďalšiu takmer tretinu z hnedého uhlia. Poľsko je jeden z najväčších znečisťovateľov ovzdušia na hlavu na svete.

A to je v EÚ drahý špás. Pri cene emisných povoleniek na úrovni 100 eur z tonu CO2 vyjde výroba elektrickej energie v krajine pekne draho. Jedna megawatthodina výroby elektrickej energie z uhlia vyprodukuje približne pol tony CO2. Inak povedané, zisk poľských elektrární sa zníži emisnými povolenkami o 50 eur na MWh.

Navyše cena elektrickej energie v krajine je kvôli nízkej previazanosti elektrickej siete so zvyškom Európy výrazne nižšia ako inde na kontinente. Znamená to, že zastropovaním cien elektrickej energie Poľsko, na rozdiel od ostatných krajín, nezíska takmer nič. A to je pre vládu neprijateľná pozícia.

A tak hrá inú hru. Podľa poľského premiéra zavedenie daní z nadmerných ziskov nezníži veľkoobchodné ceny elektrickej energie, opatrenie bude mať iba redistribučný efekt. Sú ale iné inštrumenty, ktoré to dokážu.

A protester holds a placard that says
Neprehliadnite

Európa prehráva ekonomickú vojnu s Ruskom. Priemerná rodina zaplatí za energie 500 eur mesačne

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa