Kým svet s napätím (alebo skôr zívaním) očakáva súboj Marka Zuckerberga a Elona Muska v klietke, pustili sa do seba aspoň Igor Matovič a Robert Kaliňák. Je zaujímavé sledovať, ako sa oba fanúšikovské tábory snažia vysvetliť, kto bol vlastne v práve.

Nešťastne sa pritom zabúda, že obaja sú štátnici, veď jeden bol premiér, druhý vicepremiér. Hádku o to, kto začal, by tak mali prenechať škôlkarom a aspoň predstierať náznak kultivovaného dialógu. Práve ten je totiž nevyhnutným základom pre hľadanie kompromisov v záujme vlastných voličov. Nezanedbateľná je aj zodpovednosť za vulgarizáciu verejnej debaty.

Predvolebná kampaň je tradične časopriestorom, v ktorom zvíťazí ten, kto zložité ekonomické a geopolitické súvislosti najlepšie vtesná do ľahko zapamätateľnej (a nie vždy pravdivej) vety. Na Slovensku však vidíme nešťastný posun. Namiesto prázdnych fráz môže voľby rozhodnúť to, kto bude na fotke z predvolebnej bitky pôsobiť hrozivejšie, prípadne ubolenejšie.

Prenesene sa tak aj bez priameho boja Zuckerberg so svojim fotosociálnymi sieťami Instagram a Facebook stal víťazom nad Muskom s primárne textovým Twitterom, či po novom sieťou X.

Situácii nepomáhajú ani médiá. Istý košický úradník, ktorý k súboju Matovič – Kaliňák pridal svoj ľavý hák, sa dočkal profilového článku hneď v dvoch mienkotvorných médiách a to dokonca na „otváracej pozícii“. Smutný odkaz tak znie, že nič nepomôže zviditeľneniu neznámeho kandidáta viac ako bitka s politickým rivalom.

Tu sa žiada dodať, že Matovič s Kaliňákom sa do fyzického sporu dostali už v roku 2010 priamo v rokovacej sále. Nakoniec si išli spor vydebatovať do zákulisia, kde si podľa vlastných slov potykali.

Diplomy, demografia a korupcia

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa