Pokiaľ nezdedíte rozprávkový majetok, pravdepodobne jednou z najlepších možností, ako prísť k zaujímavým peniazom, je podnikanie. Je tu však jeden problém. Krv, pot a slzy, ktoré pri tom vyroníte, sú dosť na to, aby väčšinu ľudí odstrašili.

Našťastie, ak dôverujete matematike, existuje iná, jednoduchšia a menej bolestivá alternatíva. Je ňou zložené úročenie.

Finančný zázrak alebo len matematika?

Keď sa Alberta Einsteina spýtali, čo je podľa neho najväčší vynález ľudstva, odpovedal: „Zložený úrok“. Nazval ho taktiež najmocnejšou silou vo vesmíre.

Battersea Park
Neprehliadnite

Tri dôvody, prečo nehnuteľnosti pôjdu po lockdownoch nahor

Zložené úročenie sa bežne používa pri sporeni a úveroch. Je to druh úročenia, pri ktorom sa neúročí len istina,  ale aj úroky. Sú to „úroky z úrokov“, alebo takzvaný efekt snehovej gule. Kým pri úveroch tento princíp nahráva tým, čo požičiavajú, čiže bankám, pri sporení zo zloženého úročenia ťaží sporiteľ. Jednoducho to znamená výrazne vyššiu návratnosť investície. Hlavným predpokladom je začať dostatočne skoro, ako aj dodržiavať disciplínu a nesiahať na investície počas dlhšieho časového obdobia. Celý princíp má veľmi blízko k finančnému zázraku, bez toho, aby ste sa si zlomili väz podnikaním.

Kľúč je v disciplíne

Okrem toho, pri tejto stratégii sa takmer určite dopracujete k miliónu eur. Všetko, čo musíte urobiť je vytrvať, nepanikáriť a nepredávať predčasne.

Poďme si to rozmeniť na drobné. Predpokladajme, že mesačne vložíte 300 eur na účet, ktorý každý rok prinesie 10-percentný výnos. Za 40 rokov vložíte 144-tisíc eur a celková hodnota sa vyšplhá na 1,6 milióna eur. Presne tak, to je milión so šiestimi nulami. Odporúčam vám navštíviť zloženú úrokovú kalkulačku z portálu Investor.gov a pohrať sa s číslami.

úspory (červená=Celková budúca hodnota; modrá= Vklady spolu)
Zdroj: Rastislav Vasilišin
úspory (červená=Celková budúca hodnota; modrá= Vklady spolu)

Je to však ešte lepšie. Štyridsaťročný investičný horizont môžete drasticky skrátiť. Tu je návod. Ak v rovnici vymeníte investičné aktívum za také, čo prináša vyššie výnosy, bude vám na dosiahnutie cieľovej hodnoty stačiť menej rokov.

Kalkulačka zložených úrokov hovorí, že pravidelná investícia vo výške 300 eur mesačne so 60-úercentným očakávaným výnosom sa zvýši na viac ako 1,7 milióna eur, a to už za 12 rokov.

úspory (červená= Celková budúca hodnota; modrá= Vklady spolu)
Zdroj: Rastislav Vasilišin
úspory (červená= Celková budúca hodnota; modrá= Vklady spolu)

Znie to lákavo, ale kde nájsť investície s takými vysokými výnosmi? 

História hovorí, že jedny z najziskovejších investičných aktív sú akcie. Ako však nájsť ďalší Apple, Google alebo Teslu? Nemusíte vôbec hľadať. Stačí staviť na celý trh. Vezmite si napríklad americký index S&P 500. Napriek všetkým prepadom a krízam od roku 1976 dosahuje v priemere 10,72 percenta ročne.

Čo v prípade bitcoinu? Priemerný ročný výnos za ostatných desať rokov predstavoval 363 percent, čo z neho robí jedno z najvýkonnejších aktív v tomto miléniu. Nemajme ale veľké oči a pre účely tohto výpočtu rátajme so skromnejším 60-percentným výnosom. Je toho však ešte viac.

Závora USA
Neprehliadnite

18 krutých právd o korona-recesii, o ktorých by ste mali vedieť

Pokojný spánok aj počas krízy

Každý investor by chcel nakúpiť lacno a predať draho. Nikto však nevie, kedy bude trh stúpať, klesať, či pôjde stranou alebo sa bude točiť v kruhoch. Každý, kto vám povie, že vie, čo sa deje, vám buď klame alebo je naivný alebo oboje.

Táto pasívna forma investovania zabezpečí, že nebudete kupovať alebo predávať na základe emócií, ani profesionálnych rád či vlastných analýz. Nebudete musieť panikáriť, keď dôjde k výraznému prepadu alebo finančnej kríze. Berte to ako príležitosť na lacnejší nákup a možnosť spriemerovania si ceny. Bez ohľadu na to, z akého uhlu sa na zložené úročenie pozeráte, je tak blízko k finančnému zázraku, ako len môže byť. 

Všetci vieme, že podnikanie nie je pre každého. Je to večná cesta do strmého kopca. Pre mňa neexistovala iná možnosť. Nevedel som si predstaviť robiť nič iné. Ak by som bol v mojich dvadsiatich rokoch rovnako vyzretý ako dnes, investoval by som do 8. divu sveta, ale aj do podnikania súčasne. Neviem si predstaviť efektívnejšiu stratégiu, ako sa stať milionárom.

Rastislav Vasilišin
Rastislav Vasilišin je zakladateľ a CEO spoločnosti Virtuse Exchange. Zaoberá sa problematikou financií s dôrazom na nový trend prepájania tradičného „starého” sveta financií s novou rýchlorastúcou oblasťou krypto ekonomiky a digitálneho sveta.
Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora