Farmaceutické firmy, ktoré sa dominantne spoľahli na výrobu vakcín proti Covid-19, na to v poslednom čase doplácajú na slabších výsledkoch. Dôležitým momentom bolo pre nich schválenie očkovania štvrtou dávkou vakcíny americkou FDA v marci 2022. Napriek posledný mesiacom intenzívnejších predajov to segmentu zásadne nepomohlo.

Producenti musia vakcíny prispôsobiť dominantným subvariantom

Výsledky farmaceutických firiem budú v mnohom závisieť aj od vývoja nových nákaz Covid-19 počas jesene. Doterajšie čísla síce rastú, avšak až na jeseň sa čaká zásadný skok vo výskyte pozitívnych prípadov obdobia vrátane nových variantov a subvariantov.

Najvyšší výskyt prípadov koronavírusu v roku 2022 (prvých 10 krajín)
Zdroj: www.worldmeter.com
Najvyšší výskyt prípadov koronavírusu v roku 2022 (prvých 10 krajín)

FDA odporúča farmafirmám, aby od jesene prispôsobili posilňovacie očkovacie látky dominantným subvariantom Omicron BA.4 a BA.5.

Pfizer je veľmi úspešný

Ako sa teda farmafirmám aktuálne darí? Americký Pfizer prekonáva očakávania. Druhý kvartál ukázal neskutočný výsledkový nárast, a to vďaka predajom vakcíny proti vírusu Covid-19 a najmä antivírusovej liečbe Paxlovid. Konkrétne, medziročne sa tržby Pfizeru zdvihli o 47 percent, čím si Pfizer zaknihoval vôbec najvyšší kvartálny výsledok svojej histórie. Čistý zisk dosiahol 9,9 miliardy dolárov, čo je skok o 78 percent oproti druhému kvartálu 2021.

Pfizer a nemecký BioNTech získali v júni kontrakt v hodnote 3,2 miliardy dolárov na 105 miliónov dávok vakcíny pre USA. Pfizer však okrem vakcín a liečiva pre Covid-19 má ďalšie liekové divízie, ktoré sú veľmi úspešné. Preto má solídne finančné základy. Celoročná prognóza odhaduje v tomto roku tržby 97 miliárd dolárov, čiže plus 20 percent v porovnaní s výsledkami roku 2021.

Pfizer patrí medzi etablované farmaceutické firmy a jeho zisková marža sa pohybuje na 27 percent s návratnosť kapitálu na úrovni 47 percent. Štvrtina zisku sa bežne vracia akcionárom ako dividenda a tá aktuálna vo výške 1,60 USD na akciu predstavuje 3,2-percentný dividendový výnos. To je dvojnásobok priemeru v sektore zdravotníctva.

Vývoj akcií spoločnosti Pfizer Inc za posledných 5 rokov
Zdroj: Investing
Vývoj akcií spoločnosti Pfizer Inc za posledných 5 rokov

BioNTech spomaľuje

Iný obraz vidíme pri nemeckom BioNTech, ktorý dopláca na znížený dopyt po vakcínach proti Covid-19. Firma je dnes medziročne v mínuse, konkrétne tržby 3,2 miliardy eur za druhý kvartál znamenajú mínus 40 percent oproti rovnakému obdobiu minulého roka. Voči prvému kvartálu tržby klesli až o 50 percent. V 2. štvrťroku odborníci čakali pri tržbách výsledok 3,96 mld. eur, no a výsledkom sklamania bol pokles ceny akcií o 8 percent krátko po oznámení výsledkov. Celkovo klesli za posledný rok akcie firmy približne o 50 percent.

Vývoj akcií spoločnosti BioNTech SE za posledných 5 rokov
Zdroj: Investing
Vývoj akcií spoločnosti BioNTech SE za posledných 5 rokov

Celkovo BioNTech dúfa v tržby z predaja vakcíny Comirnaty za tento rok na úrovni 13 až 17 miliárd eur. Je však otvorená otázka, či je tento cieľ reálny. Ak by sa firme podarilo schválenie dvojice vakcín s omikrónovou adaptáciou pre subvarianty BA.4/5, určite by bola k cieľu bližšie.

Moderna už vyrába vakcínu

Moderna má už vakcínu prispôsobenú novým subvariantom a očakáva za predaj vakcíny Covid-19 tržby 21 miliárd USD v tomto roku. Má však problém so zrušením objednávok do krajín s nízkymi a strednými príjmami v rámci programu COVAX. Tieto nevyužité dávky stáli Modernu zbytočne minuté náklady vo výške 499 miliónov dolárov.

Pomôcť by však mohli nové objednávky posilňovacích dávok. Práve v tejto oblasti má momentálne Moderna navrch, keďže už vyrába posilňovaciu dávku modifikované na boj proti odporúčaným subvariantom BA.4 a BA.5. Moderna predala v druhom kvartáli vakcíny Covid-19 v sume 4,5 miliardy USD. Ani to však nestačilo a jej akcie sú medziročne o polovicu nižšie.

Vývoj akcií spoločnosti Moderna Inc za posledných 5 rokov
Zdroj: Investing
Vývoj akcií spoločnosti Moderna Inc za posledných 5 rokov
Adam Austera

Vyštudoval vysokú školu v Nitre, avšak už počas štúdia ho zlákala oblasť obchodovania na kapitálových trhoch. Najskôr obchodoval súkromne, no neskôr sa zamestnal na oddelení dealingu a postupne sa vypracoval až na aktuálnu pozíciu finančného analytika značky Ozios.

Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora