Aj keď v úvode pandémie americký dolár pripomenul, že treba s ním počítať, na začiatku apríla sa trend otočil a euro sa začalo voči doláru posilňovať. V novembri prekonalo hranicu 1,2 dolára za euro a rok skončilo ešte o niečo silnejšie. Ak to zhrnieme, dnes je spoločná európska mena na najvyšších úrovniach od marca 2018.

Okolo Bitcoinu je veľa neznámych

Dá sa povedať, že v súčasnosti nič nesignalizuje možný obrat a začiatok oslabovania eura. Ak však pozeráme na euro ako na bezpečný prístav, do diskusie vstupuje nový hráč: kryptomeny na čele s Bitcoinom. Keď sa pozrieme na správanie investorov, bezpečný prístav v roku 2020 hľadali klasicky v zlate. To prekonalo v lete hranicu 2 000 dolárov za troyskú uncu, čo bol nový historický rekord.

Na prelome rokov začala silnieť diskusia o tom, aké faktory sa prejavia najsilnejšie pri vývoji kurzu eura voči doláru a ďalším hlavným svetovým menám. Bolo by asi nečakané, ak by prestali platiť klasické ekonomické poučky o úrokovom diferenciáli, salde obchodnej bilancie a očakávaniach, ktoré silno vplývajú na atraktivitu mien.

Prvýkrát v histórii však pravdepodobne bude treba pridať k týmto indikátorom aj vývoj na kryptomenovom trhu. Zdá sa, že vývoj hodnoty Bitcoinu bude mať zásadne významnejší vplyv na euro-dolárový trh, než si odborníci donedávna vedeli vôbec predstaviť.

NA NEPOZNANIE Macao dnes a pred storočím sú dve úplne iné miesta. Pričinil sa o to aj Stanley Ho.
Neprehliadnite

Globálna ekonomika sa veľmi zmenila. Budúcnosť patrí technológiám a ťažisko sa presúva do Ázie

Stačí sa pozrieť, čo sa dialo s Bitcoinom, keď Tesla nakúpila túto menu za 1,5 miliardy dolárov. Investori vyslovene vrhli na trh svoje doláre, len aby čím skôr nakúpili kryptomenu so zlatým písmenom B v znaku.

Samozrejme, okolo Bitcoinu je stále množstvo otvorených otázok. Jedna vec je budúcnosť Bitcoinu ako platobného prostriedku a prostriedku na odloženie úspor, a iné je regulácia tejto kryptomeny. Medzi otvorené patrí napríklad otázka zdanenia výnosov z rastu hodnoty. Mnoho napovie aj snaha ECB zaviesť v EÚ vlastnú digitálnu menu.

Menová politika centrálnych bánk ako rozhodujúci faktor

Vývoj kurzu eura bude v tomto roku závisieť od vývoja a odolností ekonomiky eurozóny. Tá stojí a padá s odolnosťou nemeckého hospodárstva. Pozitívom je nárast poslednej hodnoty ZEW indexu, ktorým sa meria dôvera v nemeckú ekonomiku, aj keď trhy očakávali mierny pokles. Výsledok: ďalšie posilnenie eura voči doláru.

Samozrejme, netreba zabúdať na zásadnú rolu menovej politiky Európskej centrálnej banky a amerického Fedu, a to osobitne ich schopnosť ovplyvniť infláciu, a tým pádom aj ekonomické oživenie. Obe centrálne banky už dlhšie razia podobnú, výrazne uvoľnenú menovú politiku. Základné sadzby Fedu sú prakticky na nule, depozitná sadzba ECB je mínusová, vyššia inflácia v USA v porovnaní s eurozónou však reálne úrokové sadzby vyrovnáva.

Plusy pre euro: kladná obchodná bilancia

Je logické, že centrálna banka, ktorá sa ako prvá odváži uťahovať skrutky menovej politiky, by mala mať najväčšie šance na prelievanie voľných prostriedkov od investorov do jej meny. Nie je však vôbec isté, že bude automaticky a v plnej miere platiť klasická poučka, že kladný úrokový diferenciál „nasáva“ zahraničný kapitál a pôsobí na zhodnotenie domácej meny. Proti tomu totiž pôsobí efekt očakávaného ochladenia dopytu práve kvôli sprísneniu menovej politiky. Podľa rozboru analytického tímu Goldenburg Group sa ukazuje, že tento efekt je v poslednej dobe pomerne silný.

Vývoj obchodnej bilancie je pri eure klasicky priaznivý. Eurozóna bežne vykazuje prebytky zahraničného obchodu, obzvlášť to platí v obchode so Spojenými štátmi . Aj v tomto ohľade by mal kurz eura ostať mimo tlaku. Nehovoriac o tom, že zahraničnoobchodná politika Joea Bidena by mala byť bude ústretovejšia, ako počas prezidentovania Donalda Trumpa. Aj to je faktor, ktorý by mal hrať eurozóne resp. euru do kariet.

Problém pomalého očkovania 

Medzi riziká pre vývoj eura v tomto roku stále patrí pomalé tempo očkovania proti koronavírusu. Horšie je, že od rýchlosti očkovania je priamo závislé uvoľňovanie protiepidemických opatrení, od ktorých zase závisí rýchlosť hospodárskeho oživenia (a tiež vývoj ďalších makroekonomických parametrov, ktoré vplývajú na kurz).

Ak to zhrnieme, výhľad pre kurz eura voči doláru a ďalším menám je pre rok 2021 skôr pozitívny. Zároveň ťažko čakať, že by sa kurz výrazne odchýlil od aktuálnej úrovne okolo 1,2 dolára za euro. To však bude platiť len dovtedy, kým eurozóna bude v európskom hospodárstve pokračovať v trendoch z posledných mesiacov. Zásadný bude ďalší vývoj nemeckej ekonomiky – ten sa zdá byť celkom robustný. Je dobrá šanca, že ani jesenné parlamentné voľby by na tejto situácii nemali nič zmeniť. 

Autor je výkonný riaditeľ a vedúci investičného výskumu Goldenburg Group

Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora