Týždeň po týždni, s tým ako sa zhoršujú preferencie strany OĽaNO a klesá dôveryhodnosť premiéra, sa politici strany neustále odvolávajú na koronavírus. Práve ten má stáť za poklesom obľúbenosti Igora Matoviča. Posledné prieskumy z Nemecka ale hovoria o opaku.

Podľa prieskumu spoločnosti Kantar pre denník Bild obľúbenosť nemeckej kancelárky Angely Merkelovej v tomto roku vzrástla o 11 percentuálnych bodov. Nie je to však rekord. V krajine je na vzostupe nová politická hviezda, ktorej obľúbenosť v tomto roku vzrástla až o 23 bodov.

Vychádzajúcou hviezdou nemeckej a možno čoskoro aj európskej politiky je minister zdravotníctva Jens Spahn. Tento 40-ročný mladík dokázal prekonať obľúbenosť Angely Merkelovej, keď sa v uvedenom prieskume stal najpopulárnejším politikom v krajine.

premiér Igor Matovič Štefan Holý Boris Kollár
Neprehliadnite

Fico chráni zlodejov. Matovič chráni papalášov. Slovensko má na viac

To všetko napriek covidu, ktorý má v posledných dňoch na svedomí okolo tisícky obetí denne. Kým Nemecko dosahuje okolo 30 nových prípadov nákazy na 100-tisíc obyvateľov týždenne, na Slovensku je ich relatívny počet skoro dvojnásobný.

Ako minister zdravotníctva a hlavná tvár spojená so zavádzaním epidemiologických opatrení si však Jens Spahn vyslúžil dôveru verejnosti. Ukázal, že s koronavírusom sa dá bojovať aj so širokou podporou más.

Stačí, aby politici robili jasné a logické rozhodnutia, dokázali ich zrozumiteľne vysvetliť a realizovali ich organizovane a systematicky.

Igor Matovič, Richard Sulík tlačová konferencia predstaviteľov koalície po schválení programového vyhlásenia vlády
Neprehliadnite

Kto odsabotoval nákup antigénových testov? Možno premiér a celkom úmyselne

Nič z toho na Slovensku neplatí. Epidemiologické rozhodnutia nie sú logické ani predvídateľné, odkomunikované sú emotívne a často agresívne a ich organizácia je chaotická.

Nehovoriac o príprave na druhú vlnu, keď Nemecko počas leta systematicky navyšovalo kapacitu trasovania a testovania. Na Slovensku sa začala príprava na druhú vlnu až týždne po tom, ako prišla.

Politika covidu sa dá robiť omnoho lepšie a Nemecko to jasne ukázalo. Preferencie lídrov túto skutočnosť okamžite odzrkadlili.  

Eduard Heger ,  Igor Matovič
Neprehliadnite

Výsledky ankety: väčšina je za zmenu premiéra, nie referendum. Nahradiť by ho mal Eduard Heger

Prepad preferencií OĽaNO tak treba pripísať nie koronavírusu, ale jeho manažmentu. Práve v posledných prieskumoch sa ukázalo, že strana prišla o 10 percent voličov, ktorí sa väčšinovo presunuli k Slobode a solidarite.

Týmto presunom dali najavo, že túžia po väčšej systematickosti, predvídateľnosti a jasnosti v boji s koronavírusom. Napriek deficitom v iných oblastiach sa racionálny prístup Richarda Sulíka stal protiváhou emocionálneho prístupu Igora Matoviča.

Emócie sú skvelý marketingový nástroj, no sú nevhodné na riadenie krajiny. Slovensko je toho jasným dôkazom.

A doctor shows in his hand a positive and a negative swabthe
Neprehliadnite

Vírus je mimo kontroly. Lockdown bude trvať až do očkovania. Opatrenia musia prísť ihneď

Najväčšou prehrou Igora Matoviča nemusí byť prepad jeho vlastných preferencií a ani rast preferencií SaS. Môže ním byť silný nárast záujmu o ľavicové strany Smer-SD a Hlas-SD, proti ktorým premiér celú svoju kariéru bojoval. Práve nedôveryhodná politika slovenského lídra prispieva k rastu ich kumulovaných preferencií na úroveň, ktorú sme tu nevideli roky.

Kým Jens Spahn bude už čoskoro bojovať o post lídra nemeckých kresťanských demokratov, koronakríza môže zazvoniť Igorovi Matovičovi na umieráčik. Bude totiž aj napriek očkovaniu trvať pravdepodobne až do leta.

Bol to covid, ktorý obnažil politikov – ukázal, ktorí z nich sú schopní priniesť riešenia a ktorí o nich iba hovoria.