Verejnú debatu v posledných dňoch ovládla téma voľby nového špeciálneho prokurátora. Nástupcu Dušana Kováčika obvineného z korupcie si budú poslanci Národnej rady SR vyberať zo štyroch kandidátov. Po novom môže byť na pozíciu šéfa Úradu špeciálnej prokuratúry zvolený aj neprokurátor.

Počas pondelňajšieho a utorňajšieho vypočúvania kandidátov na Ústavnoprávnom výbore NR SR najväčšie polemiky rozprúdila kandidatúra Daniela Lipšica. Bývalý minister spravodlivosti a vnútra za KDH, momentálne advokát, čelí kritike viacerých poslancov v súvislosti s jeho politickou minulosťou a prepojením na mnohých predstaviteľov vládnej garnitúry.

Najdôležitejším spojivom medzi Danielom Lipšicom a aktuálnou vládnou garnitúrou je najmä politická strana NOVA. Ambiciózny pokus o politickú emancipáciu bývalých členov KDH však prišiel o relevanciu v roku 2015, keď strana ostala len ďalšou symbolickou prístavbou hnutia OĽaNO.

Spolupracovníci D. Lipšica z čias jeho pôsobenia v rezortoch spravodlivosti a vnútra sa v poslednej dobe dokázali presadiť v mnohých významných funkciách vo vláde Igora Matoviča.

Poslanci, minister, aj šéf tajných služieb

„Vždy som sa snažil obklopiť schopnými ľuďmi, ktorí sú lepší ako ja, a preto som trávil týždne a mesiace oslovovaním ľudí, aby do vrcholového tímu prišli. Teším sa, že sú profesijne úspešní v živote,“ takto reagoval samotný kandidát na otázku spojenú s politickými úspechmi jeho bývalých kolegov.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa