Vláde sa nedá uprieť ťah na bránku. Pred pár týždňami zistila, že bytovky s vlastnými kotolňami platia za plyn rovnako ako napríklad Duslo Šaľa. Pred pár dňami preto prišla s návrhom, že Slovenské elektrárne by mali platiť výpalné, respektíve mimoriadnu daň z mimoriadnych ziskov. Vláda by tieto peniaze použila na kompenzáciu zvýšených nákladov na energie pre domácnosti a regulované subjekty.

Štát, ktorý sa odmietol podieľať na zvýšení nákladov na dostavbu Mochoviec a odmietol niesť spoluzodpovednosť za fiasko, ktoré pri procese nastalo, sa objaví v čase, keď majú z projektu plynúť prvé peniaze. Chce si z nich zobrať a rozdať voličom. Až do tohto momentu sa to dá ešte chápať - štát hodnoty netvorí, ale prerozdeľuje.

„Chybička se však vloudila“. Vláda ako akcionár v Slovenských elektrárňach netušila, že žiadne mimoriadne zisky nie sú. Väčšina produkcie na tento a budúci rok bola totiž predaná ešte vlani v lete a zo súčasného prudkého rastu cien elektrárne nič nemajú. Naopak finančná situácia je vzhľadom na obrovské dlhy dokonca napätá. Až tak, že ad-hoc vytiahnutie čo i len desiatok miliónov z podniku, by mu s vysokou pravdepodobnosťou zlomilo krk.

Podnik, ktorý v súčasnosti neplní podmienky jedného  z úverov, by sa definitívne dostal do bankrotu. Mochovce by sa nespustili, akcionári by ich viac nedotovali. A banky by mohli siahnuť na majetok, ruský Sberbank dokonca chcel akcie spoločnosti.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa