Vydieranie, falošné vyšetrovanie, zametanie prípadov pod koberec, obchod s informáciami a tak podobne. Aktivity skupinky elitných policajtov okolo Norberta Bödöra pripomínajú v mnohom hrubokrkých gaunerov z 90. rokov minulého storočia alebo kvalitnú videohru.

O systém, ktorý vznikol prakticky uprostred systému sa zaslúžili najmä politici. Skupina ukázala, ako to totiž vyzerá v prípade, ak sú kľúčové posty obsadzované podľa správneho telefónneho zoznamu a nie podľa odborných kvalít. Ak by totiž platila druhá možnosť, nie je dôvod na to, aby polícia zadržala svojho niekdajšieho prezidenta Tibora Gašpara, exriaditeľa NAKA Petra Hraška či bývalého šéfa protikorupčnej jednotky Róberta Krajmera.

Nepríjemne reálny obraz ponúka verejnosti uznesenie o obvineniach. „Založenie a podporovanie organizovanej zločineckej skupiny, státisícové sumy, či už na úplatkoch, alebo výpalnom,“ píše sa v jeho častiach.

Bývalý policajný prezident Tibor Gašpar bol podať trestné oznámenie v Pezinku
Zdroj: Jaroslav Novák
Bývalý policajný prezident Tibor Gašpar bol podať trestné oznámenie v Pezinku

Treba pripomenúť, že nejde ani zďaleka o radových úradníkov, ale o vrcholových funkcionárov inštitúcie, ktorá ma primárnu úlohu chrániť obyvateľov pred trestnou činnosťou. Rozhodne nemá fungovať ako firma, ktorá má práve ju ako hlavnú náplň práce.

Zatýkanie bývalých policajných pohlavárov prinieslo so sebou hneď niekoľko bizarných pohľadov. Pri prvom z nich sa postavil viackrát pred televízne kamery expremiér Robert Fico, aby národu porozprával o protiprávnom konaní prokuratúry a polície v prípade jeho dobrých známych. Nuž, pánovi poslancovi by mohol niekto pripomenúť, že práve on sedel na stoličke predsedu vlády, keď mu organizovaný zločin rástol priamo pod nosom, o niekoľko ulíc vedľa.

Udalosti opäť vytiahli do hry exministra vnútra Roberta Kaliňáka. Ten bol po policajnej akcii vari na tucte rozhovorov, kde dookola vysvetľoval, že neexistuje, aby bol Tibor Gašpar do niečoho namočený. Z jeho vyjadrení dokonca vyplýva, že nitriansky oligarcha Norbert Bödör je vlastne čestný chlap a ak sa jeho meno spomína vo vyšetrovaní, ide o justičný omyl.

Zaujímavé je tiež správanie sa ľudí okolo Petra Pellegriniho. O ničom nevedeli, padni komu padni a podobné naučené slovné spojenia majú v ľuďoch vzbudiť dojem, že so Smerom, tobôž so zločincami nemajú nič spoločné. Nie je to pritom vôbec tak dávno, čo sa všetky „"nové politické tváre"“, ktoré sú už súčasťou nového subjektu Hlas objavovali na predvolebných billboardoch bok po boku s R. Ficom, R. Kaliňákom a ďalšími z radov expertov na fungovanie neprávneho štátu.