A väčšina pre budúci rok očakáva, že centrálne banky navyšovaním úrokových sadzieb zabrzdia infláciu. Tá však ostane vysoká, keďže ekonomiky sú a budú horúce, mzdy rastú a navyše deglobalizácia štrukturálne zvýši výrobné náklady – to je bežný úzus pre rok 2023.

Centrálne banky spôsobia možno iba miernu recesiu, z ktorej sa ekonomika rýchlo zotaví, a pri klesajúcej inflácii si budú môcť dovoliť postupne uvoľňovať úrokové sadzby. Investičný svet zažije opäť krásne obdobie a preto je treba začať postupne nakupovať mierne podhodnotené akcie, hovorí odhad väčšiny trhových analytikov.

Tento naratív má však viacero slabých miest, z ktorých hlavným problémom je inflácia.

To, čo svet zažil v roku 2022, nebola skutočná, ale dočasná inflácia - lepšie povedané ponukový šok spôsobený obrovskými fiškálnymi výdavkami a nahromadenými úsporami v období nedostatočnej ponuky a logistiky.

Tento ponukový šok sa rozplynie omnoho rýchlejšie, ako ekonómovia predpokladajú.

V posledný deň roka 2022 to ukázala aj španielska inflácia. Tá poklesla už piaty mesiac po sebe a omnoho výraznejšie, ako hovorili odhady. Z maxima na úrovni 10,8 percenta je už na takmer polovičnej hodnote.

V druhý deň roka 2023 ekonómov šokovala inflácia v Nemecku. Aj tá spomalila viac, ako sa očakávalo, keď poklesla z úrovne 10 percent na 8,6 percenta pri predpoklade 9,1 percenta.

No najviac prepadla inflácia v Turecku, keď spomalila z 84 percent na 65 percent – najviac od roku 1995.

Klesajúcu trajektóriu nabralo aj tempo rastu cien v Spojených štátoch a onedlho zasiahne aj ďalšie krajiny v Európe – tie východoeurópske kvôli extrémnej závislosti od lacných ruských energií až nakoniec.

EBE 42 Frankfurt nad Mohanom - Výletná loď pláva na rieke Mohan okolo budovy Európskej centrálnej banky (ECB) vo Frankfurte nad Mohanom v Nemecku večer vo štvrtok 6. októbra 2022.  FOTO TASR/AP

A hotel ship passes the European Central Bank in Frankfurt, Germany, Thursday, Oct. 6, 2022. (AP Photo/Michael Probst)
Neprehliadnite

Predikcie 2023: Z inflačného do ekonomického šoku. Vrchol globálneho utesňovania je blízko

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa