Akcie spoločnosti Moderna v utorok poskočili o 5,2 percenta na 234,46 dolára, svoj doterajší historický cenový rekord. Stalo sa tak po tom, čo firma uviedla, že jej vakcína produkuje protilátky, ktoré účinkujú na delta variant ochorenia Covid-19. Táto nákazlivejšia podoba nového typu koronavírusu, predtým označovaná ako ,,indická mutácia", sa teraz šíri v Indii, v USA a na ďalších miestach sveta. Vyvoláva obavy z ďalšej rozsiahlej a závažnej vlny pandémie.

Ochranné protilátky, obsiahnuté v prípravku spoločnosti Moderna, účinne zabraňujú koronavírusu v napadnutiu buniek ľudského organizmu. Avšak počet protilátok pokrývajúcich delta variant je 2,1-násobne nižší ako počet protilátok pokrývajúcich pôvodný variant koronavírusu spôsobujúci ochorenie Covid-19. Proti éta variantu ochorenia Covid-19, ktorý sa objavil v Nigérii, produkuje prípravok moderny 4,2-krát menej protilátok v porovnaní s pôvodným variantom a proti angolskému variantu Covidu-19, označovanému zatiaľ ako A.VOI.V2, potom osemkrát menej.

Royal Mail logo ilustračka
Neprehliadnite

Tkáč s Křetínským vlani vstúpili do Royal Mail, jej akcie odvtedy zhodnotili o 260 percent

Hoci je produkcia protilátok potierajúcich nové varianty covidu nižšia, výskumníci Moderny sú presvedčení, že je aj tak dostatočná na to, aby zabránila rozvoju choroby. Na nové varianty, mutácie koronavírusu sú vakcíny všeobecne menej účinné ako na pôvodný variant. Akciové trhy sú momentálne z veľkej časti presvedčené, že liek Moderny by mohol byť v boji proti variantom covidu, a zvlášť proti delta variantu, tým najúčinnejším.

Lukáš Kovanda
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonóm a autor ekonomickej literatúry. Pôsobí ako hlavný ekonóm CZECH FUND. Analyzuje a komentuje makroekonomické témy, investície a nové fenomény ako zdieľaná ekonomika, kryptomeny či fintech. Prednáša na Národohospodárskej fakulte Vysokej školy ekonomickej v Prahe. Je členom vedeckého grémia Českej bankovej asociácie.
Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora