Ikonický výrobca elektromobilov Tesla zaknihoval v posledných rokoch dramatický rast ceny akcií. Tým pádom sa cena jednej akcie vyšplhala na vyše 1 000 dolárov a stala sa do veľkej miery nedostupnou pre malých investorov. Aktuálne sa akcionári na výročnom zhromaždení rozhodli rozdeliť akcie v pomere 3:1, a tým tento problém zmierniť. Z tohto kroku plynie logická otázka: pomôže tento krok Tesle a je teraz dobrý čas na kúpu akcií automobilky?

Čo je vlastne delenie akcií?

Najprv dôležitá informácia: rozdelenie akcií nijako nemení ich hodnotu. Sú prípady, že tento krok, ktorý by mal rozšíriť skupinu možných investorov o tých najmenších, prináša nárast ceny akcií. Avšak nie je pravidlom. Každopádne, každý stock split, ako sa deľba akcií nazýva, pre firmy znamená zvýšenie likvidity. Preto ho akcionári viac-menej podporujú.

Priaznivcami tohto kroku sú najmä technologické firmy, ktoré za poslednú dekádu výrazne narástli na hodnote, a tým pádom sa snažia zachovať dostupnosť svojich akcií aj menším investorom. V neposlednom rade rozdelenie akcií navyšuje celkový počet akcií v obehu.

Tesla má výborné výsledky

Tesla v prvom polroku utrpela straty v cene akcií podobne ako všetky technologické firmy. Avšak od júna jej akcie opäť rastú. Teslu v 2. kvartáli takpovediac nezastavil ani boj s komplikáciami v dodávateľskom reťazci a narušenie výroby. Veľkú zásluhu na raste akcií majú v júli zverejnené výborné výsledky, keď firma napriek obmedzeniam v Číne dokázala v priebehu 2. kvartálu zdvojnásobiť zisk.

Konkrétne čistý zisk narástol na 2,26 miliardy dolárov z 1,14 miliardy dolárov pred rokom. Tržby medziročne narástli o 41,6 percent z 11,96 miliardy na 16,93 miliardy dolárov. Ani medzikvartálny pokles zisku (v 1. štvrťroku dosiahla automobilka zisk 3,3 miliardy dolárov) na dobrej nálade nič nezmenil.

Musk si (možno) tvorí rezervu na kúpu Twitteru

Nedávno Elon Musk predal 7,92 milióna akcií spoločnosti Tesla v hodnote približne 6,88 miliardy dolárov. To bolo v princípe prekvapením, keďže mnohokrát v poslednom období vyhlásil, že nič také už nemá v pláne. Je dosť dobre možné, že tento geniálny podnikateľ si vytvára kapitálovú rezervu ma dodržanie dohody s Twitterom o odkúpení sociálnej siete.

Pri Twitteri sú všetky možnosti otvorené: spor môže skončiť miliardovou pokutou za nedodržanie zmluvy, alebo Musk odkúpi firmu s tým, že sa možno dohodne s časťou akcionárov, aby svoje akcie nepredali, a on ich nemusel kúpiť.

Výkonnosť akcií spoločnosti Tesla za posledných 5 rokov
Zdroj: Investing
Výkonnosť akcií spoločnosti Tesla za posledných 5 rokov

Kupovať či nekupovať?

Akcie spoločnosti po oznámení o ich rozdelení klesli najprv klesli o približne 6 percent a následne pokles ešte chvíľu pokračoval na približne 8 percent, za posledných sedem dní však túto stratu vyrovnali.

Aktuálne sa nákup akcií Tesly javí byť skôr riskantným rozhodnutím. Je totiž nejasné, aký bude ďalší vývoj situácie v Tesle a najmä, čo sa bude diať okolo Elona Muska. Kto už v minulosti uveril v perspektívu Tesly a kúpil si jej akcie, bude mať ako investor aj po rozdelení akcií peňažnú hodnotu podielu v rovnakej výške.

S jediným rozdielom, že na účte bude väčší počet akcií. Faktom je, že podobných príbehoch s delením akcií je v poslednom čase niekoľko. K tomuto kroku napríklad pristúpili technologické giganty Alphabet a Amazon. Samotné delenie akcií v ich prípade neprinieslo zmenu trendu vývoja hodnoty firmy, keďže tú určujú výsledky a perspektíva, aj keď dočasný skok v hodnote akcií (aj kvôli masovejšiemu záujmu) tam sčasti bol.

Lucia Žárska
Hlavná analytička brokerskej spoločnosti ProfitLevel. Do jej portfólia patrí webová stránka Mafinn, kde figuruje ako spoluzakladateľka. Jej oblasťou záujmu je vzdelávanie laického publika v oblasti investícii. V brokerskej firme sa venuje hlavne oblasti finančných trhov.
Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora