Od budúceho roka už žiadne ohýbanie trestného práva, ani poskytovanie či prijímanie nenáležitých výhod v rámci Trestného zákona. A tiež žiadne špekulatívne prepisy podozrivo nadobudnutého majetku.  

Aspoň taká je predstava ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej, ktorej rezort navrhol zákon o zaisťovaní majetku. Páchatelia sa ho už po novom nebudú môcť špekulatívne zbaviť, legislatíva im má „klepnúť po prstoch“.

Je nepochybné, že funkčný zákon tohto typu potrebujeme ako soľ, avšak nielen na papieri, ale najmä v praxi. Už včera bolo neskoro. Odstrašujúce prípady kontroverzných odsúdených podnikateľov Kočnera a Baršternáka, ktorí prepísali majetok na príbuzných ešte pred vynesením rozsudku súdu, sú len zlomkom v mori problémov, ktoré hýbu Slovenskom.

Pozitívom zostáva, že ministerka chce urobiť poriadok aj „vo vlastných radoch“, teda pozrieť sa na ľudí vo verejných funkciách, bez rozdielu.

Matoviča Obnova dôvery v praxi

Spravodlivosť by mala jednoznačne dosiahnuť všade, aj do politiky. Vláda Igora Matoviča zakotvila do programového vyhlásenia časť zvanú Obnova dôvery v právny štát.  A podľa rezortu spravodlivosti je dôležité, aby Slovensko jasne ukázalo, že má vysoko nastavené štandardy aj pre ľudí vo verejných funkciách. Keď však vidíme niektoré činy politikov, sa to ukazuje ako ťažko dosiahnuteľná méta. Slušnosť a zodpovedné správanie sa v slovenskej politike dostávajú čoraz viac „na frak“.

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková plánuje vytvorenie špeciálneho úradu pre správu súdmi zaisteného majetku.
Neprehliadnite

Koniec skorumpovaným podvodníkom? Kolíková im chce zaistiť podozrivý majetok

Mnohí súčasní politici patria medzi bohatých ľudí, ktorí majú za sebou z minulosti rôzne podozrenia zo spáchania ekonomických či iných trestných činov, napríklad v rámci podnikania a svojho následného nejasného zbohatnutia.

Niektorí krátko pred vstupom do politiky „veľkoryso a z čistej lásky“ prepisovali podnikaním nadobudnutý majetok na príbuzenstvo, iní zasa majú škrabance na svojej povesti po získaní podozrivých miliónov eur v daňových rajoch a ich prevodoch na svoje súkromné účty.

Ďalší veselo obhajujú plagiát svojej diplomovky ako úplne normálnu vec a sami priznávajú, že sú de facto v tejto veci zlodeji. Vybudovať dôveru v právny štát bude za týchto podmienok mimoriadne náročné, skeptik by povedal, že priam nereálne.

Politické hry na dobrých a zlých

Politici často zabúdajú na svoje vlastné prehrešky a teatrálne poukazujú len na tých ostatných, sami majú pocit, že sú čistí ako ľalie. Otázky médií či verejnosti odbíjajú zaiste hodnoverným „čo vás je do toho“, prípadne ich označujú za účelové a zákerné, so zámerom odstaviť ich z politiky, do ktorej si vyrúbali dlhú a tŕnistú cestu.

Prípadné „drobné prehrešky“ páchajú určite len nevedome, za čo sa možno viackrát ospravedlnenia – a je to vybavené. Teda úplne nová politická kultúra, po ktorej dlhodobo volá slovenský národ a ktorú mu aj oni pred voľbami sľubovali.

Ak má spravodlivosť v súčasnej situácii uniesť dôkazné bremeno činov ktoréhokoľvek verejného činiteľa, poriadne sa zapotí. Všetci by mali byť v rámci rovnosti zákona vystavení verejnej kontrole, či už sa to týka ich majetkových pomerov, súkromných či firemných účtov a podozrení pri získavaní štátnych zákaziek či inej neoprávnenej výhody.

Nový úrad s novými ľuďmi

Držme teda ministerke spravodlivosti palce, aby spravodlivosť skutočne v praxi dosiahla svoj cieľ. Išla „po krku“ mafii, zaisťovala podvodne nadobudnutý majetok, preverovala nevysvetliteľné transakcie verejných funkcionárov a odkrývala nekalé praktiky. Nič však nebude zadarmo.

Kvalitní a odborne zdatní úradníci v praxi chýbajú, treba teda „vytvoriť“ nový úrad. Tí súčasní majú vraj nízku efektivitu, neovládajú odborné postupy na dostatočnej úrovni, jednoducho, treba ísť na to inak. Hoci sa vláda v programovom vyhlásení tiež zaviazala zredukovať počet existujúcich úradov, prečo opäť nepridať ďalší?

Na ten najnovší, Úrad pre správu zaisteného majetku, majú ročne padnúť stovky tisíc eur zo „spoločného“. V najbližších troch rokoch bude stáť štátny rozpočet takmer 1,5 milióna eur, mzdové náklady 18 zamestnancov vyjdú 586 600 eur ročne.

Nuž, zabezpečiť spravodlivosť a zaisťovať majetok nie je lacný špás. Nová politika predsa vyžaduje rázne riešenia v boji proti korupcii,  prehnitému systému a za účinnejšiu spravodlivosť.