Sila trhu práce síce ešte stále hovorí v prospech „jemného pristátia“ verzus hlbokej recesie, trhy však netrpezlivo čakajú najmä na údaje o vývoju miezd a výsledky technologických firiem za 4. kvartál minulého roka.

Globálny ekonomický cyklus je v kritickom bode a investori sa snažia vyhodnotiť, ktorý scenár je pravdepodobnejší. Zatiaľ čo údaje o americkom trhu s nehnuteľnosťami sú slabé už niekoľko mesiacov, začali sa výrazne zhoršovať aj kľúčové ekonomické údaje. Trhy zvažujú aj to, čo pre výhľad rastu znamená v dnešnom kontexte cyklus sprísňovania Fedu.

Saxo bank
Zdroj: Saxo bank

Rozhodnú mzdy

Na stole sú najmä otázky o sile spotrebiteľov, ktorá bola kľúčovým pilierom sily americkej ekonomiky v tomto extrémne náročnom makroprostredí. Pri rekordnej inflácii a vysokých úrokových sadzbách si spotrebitelia nájdu spôsoby ako si znížiť náklady.

Minulý rok sa to pretavilo do zníženia úspor, keď sa výdavky presunuli z tovarov do služieb a z produktov s vysokými cenami smerom k lacnejšiemu tovaru. Objavili sa však aj riziká ohrozujúce dopyt po službách. Decembrové maloobchodné tržby ukázali zhoršenie napríklad v reštauračnom segmente.

Kým je však trh práce stále napätý, nebudeme svedkami prudkého spomalenia spotrebiteľských výdavkov. Trhy budú preto ďalej hľadať ďalšie náznaky pre posúdenie situácie amerických spotrebiteľov a veľký dôraz budú klásť práve na údaje o trhu práce a o vývoji miezd.

Mzdové tlaky slabnú, najmä v odvetviach, ktoré za posledný rok zaznamenali najväčší rast miezd v dôsledku nedostatku pracovnej sily, vrátane voľnočasových aktivít, gastrosektora a veľkoobchodu.

Charu Chanana

Charu Chanana je marketingová strategička Saxo Markets so sídlom v Singapure. Má viac ako 10-ročné skúsenosti na finančných trhoch, naposledy ako vedúca ázijská ekonómka v Continuum Economics, kde jej kompetencie zahŕňali makroekonomické analýzy pre rozvíjajúce sa ázijské krajiny s kľúčovým zameraním na Indiu a juhovýchodnú Áziu. Je odborníčkou na analýzu a monitorovanie vplyvu domácich a vonkajších makroekonomických šokov na región. Charu sa umiestnila na vysokom mieste v prieskumoch predpovedí agentúry Bloomberg a médiá s ňou pravidelne konzultujú názory na trhy a ekonomiky. Bola široko citovaná v článkoch v tlači a často sa objavuje na CNBC, Bloomberg TV a Channel News Asia a v singapurských obchodných rádiách.

Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora