Americké ministerstvo financií zaradilo na čiernu listinu každú inteligentnú zmluvu a adresu pripojenú k Ethereovému protokolu (mixéru) Tornado Cash z dôvodu jeho využívania na pranie špinavých peňazí. Ide o populárny decentralizovaný protokol, ktorý sa používa na skrytie blockchainovej stopy éterov a tokenov založených ňom.

Údajne ho použila severokórejská štátom podporovaná hackerská skupina Lazarus Group pri podvode v hodnote 615 miliónov dolárov na začiatku tohto roka. Protokol však používajú aj bežní ľudia, ktorí chcú využívať éter s vyššou mierou súkromia.

Elliptic, firma zaoberajúca sa analýzou blockchainu, odhaduje, že prostredníctvom Tornado Cash bolo prepraných viac ako 1,5 miliardy dolárov z celkovej sumy 7 miliárd dolárov.

Čierna listina zakazuje americkým občanom spolu s americkými subjektmi, ako sú burzy, spolupracovať s klientmi, ktorí vkladajú prostriedky z Tornado Cash. Keďže je tento protokol plne decentralizovaný, vláda ho nemôže deaktivovať.

Keďže však veľa užívateľov kryptomien a búrz má sídlo práve v Spojených štátoch, čierna listina môže stačiť na odstránenie dostatočnej likvidity z protokolu na to, aby nevedel správne fungovať.

Presne to sa aj niekoľko hodín po správe stalo - emitent druhého najväčšieho stablecoinu Circle zmrazil každý USDC v inteligentných zmluvách Tornado Cash, čo znamená, že používatelia si ich odtiaľ už nemôžu previesť inam.

Ethereum/US Dollar
Zdroj: Saxo bank
Mads Eberhardt

Mads Eberhardt nastúpil do Saxo Bank v januári 2021 ako kryptomenový analytik a primárne vykonáva podrobné analýzy trhu s kryptomenami z obchodného hľadiska, ako aj z technickej stránky. Pred príchodom do Saxo Bank založil Mads jednu z najväčších dánskych krypto-brokerských spoločností, ktorú neskôr predal. Neskôr pracoval ako obchodník pre jedného z najväčších svetových maklérov kryptomien v „Crypto Valley“ vo švajčiarskom Zugu. Jeho praktické skúsenosti s kryptopriemyslom poskytujú Madsovi širšie pochopenie sveta kryptomien a jeho súvislostí.

Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora