To, že na Slovensku nemáme vysokú politickú kultúru, nie je žiadne prekvapenie. Potvrdzuje to aj skutočnosť, že na to, aby politici prestali šíriť nepodložené obvinenia o vlastizrade predstaviteľov štátu, potrebujeme rozhodnutie súdu.

Sľuby verzus realita

Avšak o niečo nebezpečnejšie je opätovné potvrdenie, že slovenský volič má krátku pamäť. To sa najnovšie ukazuje pri problematike štátom podporovaného nájomného bývania, ktoré tvorí ústrednú tému kampane Sme rodina.

Strana sa totiž hrdí billboardmi, ktorých ústredným heslom je „Nájomné byty sú realitou“, avšak jedným dychom dodáva, že nejde o ich samotnú výstavbu, ale o schválenie zákona o nájomnom bývaní. To je, samozrejme, dôležitý krok, má však ďaleko ku plneniu predvolebných sľubov, ktoré Sme rodina na čele s Borisom Kollárom dostali do parlamentu.

Na snímke predseda parlametu SR Boris Kollár (Sme rodina) počas 66. schôdze Národnej rady SR 28. júna 2022 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Sľubované desaťtisíce nájomných bytov nevytrhnú ľudom tŕň z päty

V roku 2020 totiž ponúkla riešenie nedostatku dostupného bývania vo forme 25-tisícov nájomných bytov ročne s nájom 200 eur za dvojizbový byt. Už vtedy bolo možné tento sľub považovať prinajmenšom za odvážny, avšak vo voľbách mu uverilo 8,24 percenta voličov, a tak sa strana ocitla na treťom mieste, hneď za víťazným OĽaNO a Smer-SD.

Teraz sa však píše rok 2022 a spomínané byty sú ešte stále len na papieri, pričom pri najlepšej vôli nemožno hovoriť o splnení ich počtov. V súčasnosti sa totiž oficiálne hovorí o investíciách za 6 miliárd eur, ktoré by pokryli výstavbu 40-tisíc bytov, ktoré sa pravdepodobne začnú stavať najskôr koncom tohto, respektíve začiatkom budúceho roka.

Tak isto nikto nehovorí o tom, kedy bude toto množstvo bytov reálne dokončené, avšak jedno je isté – za rok to nebude. Podľa údajov Štatistického úradu SR sa totiž za posledné tri roky postavilo na našom území v priemere 20 767 bytov za rok, teda navýšiť toto množstvo o dvojnásobok nebude také jednoduché.

Ani pozemky, ani úradníkov nemožno nafúknuť

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa