Aktuálne dáta Štatistického úradu odhalili, že minulý rok žila takmer tretina osamelých dôchodcov (28,5 percenta) pod hranicou chudoby. Nejde pritom o novinku. Ich situácia sa výrazne zhoršuje v priebehu posledných piatich rokov. Na porovnanie, v roku 2016 trpelo chudobou deväť percent seniorov.

Medzitým čelíme prudkému zdražovaniu. Medziročná hodnota inflácie vzrástla v apríli na 11,8 percenta. Pričinili sa o to rastúce ceny potravín, palív a účtov za energie. Možno predpokladať, že v roku 2022 sa životná úroveň dôchodcov ešte zhoršila.

Koaličná rada sa začiatkom týždňa nezhodla na protiinflačnom balíčku pomoci občanom, takže ho v stredu nik nepredložil na rokovanie vlády. V atmosfére pribúdajúcej skepsy však prichádza naozaj netradičná pomoc zo strany rezortu Veroniky Remišovej (Za ľudí).

Notebooky zadarmo a školenia o informačnej bezpečnosti

Ministerka informatizácie hovorí o téme „digitálnej chudoby“, ktorá sa prejavuje tým, že s vekom klesá schopnosť ľudí pracovať s internetom. Proces digitalizácie je podľa nej nezvratný a postupne sa do online sveta budú presúvať všetky služby. Chce preto starším ľuďom na Slovensku rozdať digitálne zariadenia a budovať ich IT zručnosti.

„Nielenže vyškolíme a zlepšíme digitálne zručnosti vyše 172-tisíc seniorov, ale úspešným absolventom školení odovzdáme aj nakonfigurované a prispôsobené tablety, ktoré budú pre nich vstupnou bránou do online sveta,“ priblížila vo štvrtok Remišová.

Z Plánu obnovy sa na túto iniciatívu vyčlenilo 70 miliónov eur. V prepočte minie rezort na jedného dôchodcu asi štyristo eur. Polovicu z toho majú stáť tablety, ktoré sú podľa generálneho riaditeľa sekcie inovácií Petra Balíka „už na ceste“. Zvyšok sa minie na školenie.

Školenia majú mať jednotnú metodiku a budú pozostávať zo štyroch hlavných vzdelávacích okruhov – základná práca s digitálnym zariadením, vyhľadávanie informácií, komunikácia online a informačná bezpečnosť.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa