Mnohí Slováci si po predchádzajúcich ,,pandemických rokoch” tento rok vychutnávajú dovolenku pri mori a v zahraničných destináciách. Musíme ale počítať s tým, že tohtoročná dovolenka nás vyjde drahšie ako po minulé roky. Dôvodom je vysoká inflácia, výrazne rastúce ceny potravín, ceny v reštauráciách a hoteloch a samozrejme aj ceny benzínu.

V prvej letnej analýze z minulého týždňa sme sa pozreli bližšie na to, ako sa vyvíjajú ceny benzínu. V aktuálnej druhej letnej analýze sa venujeme inflácii a tomu, o koľko zdraželi potraviny či služby reštaurácií a hotelov v obľúbených dovolenkových destináciách.

V ktorých krajinách Európy rastú ceny najrýchlejšie?

Júnová medziročná inflácia dosiahla na Slovensku úroveň 13,2 percenta. Vysoká inflácia trápi ale nielen nás, ale aj ostatné európske krajiny.

Najvyššej inflácii aktuálne čelí Turecko, kde rast cien dosahuje až takmer 79 percent. To má samozrejme aj dopad na našich dovolenkárov v tejto destinácií, nakoľko aj oni budú cítiť, že ceny v obchodoch, hoteloch a reštauráciách sa oproti vlaňajšku výrazne zvýšili.

Za Tureckom nasledujú pobaltské krajiny Estónsko, Lotyšsko a Litva, kde tempo rastu cien prekračuje 20 percent. A ďalšia v poradí je susedná ČR s infláciou blížiacou sa k 17 percentám a Bulharsko s takmer 15 percentnou infláciou.

Aká je situácia v susedných krajinách?

Ako sme už spomínali, v Česku rastú ceny rýchlejším tempom (17 percent) ako u nás a vyšší rast cien je aj v Poľsku (14 percent). Rovnakým tempom rastú ceny v Maďarsku (takmer 13 percent).

Takže ani v prípade, že tohtoročnú dovolenku strávime v niektorej z týchto susedných krajín, neušetríme. Nižšiu infláciu ako my má jedine Rakúsko, a to mierne pod 9 percentami

A aká je inflácia v obľúbených dovolenkových destináciách?

Najvýraznejší cenový rast je aktuálne v už spomínanom Turecku. Ďalšou krajinou, kam počas leta mieri k moru veľa našincov, je Bulharsko. Aj tam sa treba pripraviť na výrazne vyššie ceny ako po minulé roky.

Tempo rastu cien v obchodoch totiž aktuálne dosahuje až takmer 15 percent. Vysoké ceny nás zastihnú aj v Chorvátsku, kde v priemere inflácia presahuje 12 percent, je teda podobná ako u nás.

Rast cien v obľúbených letoviskách ale môže byť ešte výraznejší, keďže záujem o dovolenky je tento rok vzhľadom na zrušené protipandemické opatrenia naozaj veľký. Podobne je na tom aj Grécko a Slovinsko, kde sa tempo rastu cien pohybuje okolo 11 percent. Dvojciferný, zhruba 10 percentný priemerný rast cien, dosahuje aj Španielsko.

Miernejšia inflácia je na Cypre a v Portugalsku, kde dosahuje okolo 9 percent, a v rozmedzí 8 až 8,5 percenta sa pohybuje aj v Nemecku a Taliansku. Pomerne nižšou infláciou sa môže pochváliť Francúzsko (6,5 percenta), ale aj Malta (6 percent).

O koľko zdraželi potraviny, služby v hoteloch a reštauráciách v dovolenkových destináciách?

Čo sa týka potravín, tak tie oproti vlaňajšku najvýraznejšie zdraželi v Turecku (až o 94 percent). Nasleduje Litva (o 28 percent) a spomedzi dovolenkových destinácii Bulharsko a Maďarsko (rast cien o 23 až 24 percent).

V Česku aj v Chorvátsku rastú ceny potravín podobne ako na Slovensku (teda o 17 – 18 percent). Spomedzi dovolenkových destinácií najnižšie medziročné zdraženie potravín zaznamenalo Francúzsko (6 percent), Cyprus (8 percent) a Taliansko (9 percent).

Ceny v reštauráciách sa medziročne najviac zvýšili taktiež v Turecku (o 80 percent). Nasleduje susedné Česko (o 23 percent) a naša krajina, kde ceny oproti vlaňajšku vzrástli o 20 percent.

Podobný rast cien je aj v Maďarsku a Bulharsku. V Chorvátsku sú ceny stravovania vyššie oproti vlaňajšku o 14 percent, v Slovinsku o 10 percent a v ďalších krajinách je už tempo rastu jednociferné. Najpomalší rast dosahuje opäť Francúzsko (o 4 percentá) a Grécko a Taliansko (o 4,5 percenta).

Aj ceny za ubytovanie v hoteloch či penziónoch najvýraznejšie zdraželi v Turecku (až o 77 percent). O cca 40 percent sa oproti vlaňajšku zvýšili ceny ubytovania aj v Portugalsku a o takmer 30 percent v Španielsku.

Viac ako 20 percentný rast cien dosahuje aj Česko a Grécko. Najnižší rast cien ubytovania je na Malte (o 2 percentá). U nás vzrástli ceny v hoteloch a penziónoch o cca 7 percent, o niečo rýchlejšie rástli v Nemecku, Maďarsku, Francúzsku, Slovinsku a v Rakúsku (o 7 – 10 percent).

rast cien potravín a ubytovania
Zdroj: Eurostat
Jana Glasová

Od začiatku roka 2021 pôsobí ako analytička 365.bank. Predtým pracovala na pozícii ekonomickej analytičky Poštovej banky, kam nastúpila ako absolventka Národohospodárskej fakulty Ekonomickej univerzity v Bratislave. V rámci svojej práce sa zameriava na sledovanie a prognózovanie ekonomického vývoja doma aj vo svete, analyzovanie vývoja HDP, inflácie, trhu práce či komoditných trhov a cien nehnuteľností.

Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora