Existuje hneď niekoľko indikátorov, ktoré vyvolávajú otázky, či trh aktuálne nedosiahol celý svoj potenciál. Dôvodom je dlhodobý rast akcií, a to najmä amerických, ktoré sa nachádzajú na historických maximách. Analýza Bank of America (BofA) uvádza, že investori sa „odklonili od dlhodobých, základných fundamentálnych príležitostí“, v dôsledku čoho „je trh plný dlhodobej neefektívnosti“. Veľký nesúlad vidno najmä pri porovnaní vývoja akcií a komodít, ktoré sa hýbu diametrálne odlišným smerom.

Fed
Neprehliadnite

Americkú ekonomiku čaká veľmi silný rast. Otázka je, čo z neho ostane po ukončení stimulov

Zotavenie trhov po marci 2020 prebehlo prirýchlo

Zotavenie trhov po stratách historicky trvá priemerne približne 1 100 obchodných dní. BofA poukazuje na to, že niektoré návratnosti – napríklad tie minuloročné – prebehli oveľa rýchlejšie. Investori, ktorí predali svoje portfólio do jedného roka odkedy trh dosiahol historické maximum, mali príležitosť vstúpiť naspäť za nižšie ceny. Predaj pred rokom by investorovi na dvanásťmesačnej báze priniesol vyšší výnos ako boli straty počas nasledujúcich 12 mesiacov.

Faktom je, že ocenenia akcií spoločností sa dostali na úrovne, ktoré nedávajú žiadnu logiku. Model BofA ukazuje, že aktuálna cena indexu S&P 500 sa nachádza na 25-násobku normalizovaného ročného zisku. Tým pádom očakávaná návratnosť indexu pri aktuálnej cene predstavuje 2 percentá za rok v priebehu nasledujúcich 10 rokov.

Americký dolár
Neprehliadnite

USA na križovatke: Zabojujú proti znehodnocovaniu dolára alebo proti nezamestnanosti

Dôchodkové fondy majú problém, do čoho investovať

Makroekonomické prognózy predpovedajú, že inflácia v USA sa v tomto roku dostane na úroveň 2,4 percenta. Tento fakt je prakticky zárukou toho, že akcie v portfóliu budú v priebehu nasledujúcich 10 rokov strácať na cene. Inflácia zvýši príťažlivosť štátnych dlhopisov, ak sa ich výnosy pri 10-ročných cenných papieroch vyšplhajú na 2,15 percenta. To je výnos, ktorý predikuje BofA na konci 2021.

Z tejto konštelácie logicky vyplýva otázka, do akej  triedy aktív sa investori budú alokovať, ak bude pokračovať aktuálna politika centrálnych bánk s masívnymi nákupmi dlhopisov, ktoré tlačia výnosy do záporných čísel. Veľký problém majú najmä dôchodkové fondy. Tieto stále počítajú v biznis pláne s tým, že budú rok čo rok generovať 6- až 7-percentnú návratnosť svojich investícií z dlhopisov a akcií.

Bývalý prezident Federálnej rezervnej banky v Dallase Richard Fisher to pomenoval trefne: „Otázka znie – chce Fed skutočne živiť hlad finančných trhov a udržiavať opiát lacných a hojných peňazí?“

Bitcoin
Neprehliadnite

Budeme svedkami prelomového okamihu pre kryptomeny

Oplatí sa vsadiť na komodity?

Dá sa predpokladať, že v blízkej budúcnosti tento trend ešte neskončí. Očakáva sa, že keď sa naplno prejaví boom vo výdavkoch amerických domácností, hrubý domáci produkt Spojených štátov bude v prvom kvartáli 2021 rásť solídnym tempom. Na ilustráciu, spotrebiteľské výdavky tvoria dlhodobo viac ako dve tretiny ekonomického dopytu v USA. Pre USA je spotrebiteľský dopyt kľúčovým zdrojom paliva pre rast tejto najväčšej ekonomiky sveta.

Graf poukazuje na ďalšiu abnormalitu aktuálnych trhov. Porovnáva 5-ročný vývoj ceny 7- až 10-ročných amerických dlhopisov (červená línia), komoditného indexu (žltá línia) a indexu akciového trhu S&P 500 (sviečkový graf). Kým hodnota akciového trhu za posledných päť rokov narástla o 90 percent, dlhopisy stratili 6,8 percenta a komoditný index až 25,5 percenta. 

Z grafu vyplýva, že pre investorov dnes možno nastal čas zvažovať investície do alternatívnych aktív, akými sú komodity a drahé kovy vrátane zlata. Tie by mali podľa logiky trhu časom dobiehať ostatné aktíva a rásť.

Dlhopisy a akciový trh
Zdroj: Tradingview.com
Dlhopisy a akciový trh
Lukáš Baloga

Popri štúdiu na Národohospodárskej fakulte Ekonomickej univerzity v Bratislave zbieral prvé skúsenosti ako junior analytik v brokerských spoločnostiach. Nedávno ukončil postgraduálne štúdium na NTU v Nottinghame. Ako hlavný analytik ProfitLevel a pracovník dealingu sa v súčasnosti venuje predovšetkým makroekonomickému dianiu a jeho aplikovaniu na finančné trhy. Jeho prácou je zároveň príprava podkladov pre investovanie do rôznych finančných nástrojov.

Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora