Ešte 4. júna, keď Nikola Corporation úspešne absolvovala vstup na burzu, sa zdalo, že tento pomyselný konkurent Tesly má dobre „našliapnuté“ na dobehnutie svojej známejšej konkurencie. Dnes situácia vyzerá inak.

Akcie Nikoly sa výrazne prepadli a, naopak, Tesla medzitým stúpla natoľko, že na dlhšie časové obdobie eliminovala akékoľvek šance „nováčika“ na možný „burzový súboj“.

Nikola: trhy čakajú na reálny produkt

Vstup Nikoly na burzu bol rozprávkový: nárast akcií za týždeň o 93 percent a trhová kapitalizácia firmy dosiahla 1,9 miliardy dolárov. Odvtedy to však ide dolu kopcom: z úrovne tesne pod 80 dolárov za akciu sme sa tento týždeň dostali na 41 dolárov. To je prepad na úrovni 49 percent. Alebo inak – hodnota akcií sa postupne vracia blízko úrovne zo začiatku júna.

Situácii Nikoly určite nepomohla ani neisté obdobie kvôli pandémii Covidu-19. Zavážil však najmä fakt, že firma zatiaľ investorom neukázala žiadne reálne výsledky a nevyrobila žiadny vodíkový automobil. A to sa nezmení ani v blízkom čase. Prvé plány na spustenie výroby hovoria o budúcom roku.

Nikola: trhy čakajú na reálny produkt
Zdroj: Nikola Corp
Nikola: trhy čakajú na reálny produkt

Akcie Tesly: za tri mesiace plus 126 percent

Za rovnaké obdobie akcie Tesly enormne narástli: z  886 dolárov za akciu začiatkom júna na 2-tisíc dolárov za akciu počas uplynulého utorka (25. augusta). To je plus o neuveriteľných 126 percent.

Faktom je, že rast v posledných týždňoch poháňal pozitívny sentiment investorov kvôli oznámeniu, že koncom augusta prichádza delenie akcií v pomere 5:1. Keďže sa týmto krokom obchodovanie sprístupní väčšiemu počtu záujemcov, investori očakávajú ďalší impulz pre rast ceny akcií. Podobný krok urobila aj spoločnosť Apple, ktorá delila svoje akcie naposledy pred šiestimi rokmi.

Český premiér Andrej Babiš
Neprehliadnite

Mohli by Česi prijať euro, ak by chceli? Čísla ukazujú, že nie, nehovoriac o politike

Tesle sa tento rok veľmi darí, napriek koronakríze. Po prvýkrát vo svojej histórii sa dokázala udržať v zisku štyri kvartály po sebe. To je na Teslu nevídaný počin, ktorý investori patrične premietajú do záujmu o jej akcie.

Zaujímavosťou je, že tento fakt je podmienkou pre zaradenie spoločnosti v rámci indexu S&P 500. Trhová kapitalizácia Tesly len pár dní pred rozdelením akcií (25. augusta) dosahovala 375 miliárd dolárov.

Vývoj hodnoty akcií Tesly pred rozdelením (25.8.2020).
Zdroj: investing.com
Vývoj hodnoty akcií Tesly pred rozdelením (25.8.2020).

Aj na rozdelení akcií Tesla enormne získala

Po rozdelení akcií Tesly koncom augusta sa cena jednej akcie znížila a obchodovanie s akciami sa tak stalo všeobecne dostupnejšie. Počas stredajšieho obchodného dňa sa cena pohybovala na úrovni okolo 457 dolárov za akciu. Efekt rozdelenia akcií ukázal už o pár dní výrazné plus pre hodnotu firmy: tá výrazne narástla na 442,6 miliardy dolárov.

Vývoj hodnoty akcií Tesly po rozdelení.
Zdroj: investing.com
Vývoj hodnoty akcií Tesly po rozdelení.

Pre Teslu platí, že hneď v niekoľkých parametroch úplne búra zaužívané princípy oceňovania firiem kapitálovým trhom. Ako najvýraznejšie stačí spomenúť price earnings ratio, čiže pomer ceny k zisku. Aj keď analytici už dlho hovoria o nevyhnutnej korekcii, zatiaľ ju nevidno.

V každom prípade, pri porovnaní Tesly a Nikoly platí, že Tesla si svoju pozíciu budovala dlhé roky, kým Nikola je iba na začiatku. Aj s ohľadom na túto skutočnosť nebude pre Nikola Corporation ako menej známu konkurenciu ľahké pokúsiť sa známej Tesle vyrovnať.

Olívia Lacenová
Po absolvovaní žurnalistiky na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre strávila 18 mesiacov ako redaktorka Hospodárskych novín. Vo svete finančných trhov začínala na oddelení sales, kde sa venovala klientom obchodujúcim prostredníctvom CFD certifikátov. Následne sa začala zaoberať analytickou činnosťou a rok pracovala pre značku xPartners so zameraním na trh s komoditami a drahými kovmi, ktoré vo fyzickej podobe považuje za najlepšiu formu zabezpečenia majetku proti neistote. Aktuálne pôsobí ako hlavná analytička značky Topforex.
Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora