V minulosti podobne postupoval aj dobre známy výrobca jabĺčkových telefónov. „Split“ síce nie je zárukou zvýšenia hodnoty akcií alebo spoločnosti samotnej, častokrát sme ale svedkami toho, že akcie zareagujú pozitívnym vývojom.

Výrobca herných konzol a videohier Nintendo zrealizoval očakávaný split akcií desať ku jednej. Priblížil sa tak maloobchodným investorom. Čo tým japonský herný gigant sleduje? Jeho akcie budú dostupnejšie. Každá kmeňová akcia bude rozdelená na desať akcií, čo spôsobí zníženie ceny za akciu.

V krajine vychádzajúceho slnka pribúdajú mladší investori, preto je krok Nintenda správny a zároveň môže priniesť nový vietor do plachát tejto spoločnosti, ktorá je na trhu už viac ako stotridsať rokov. Myslí si to aj Serkan Toto, CEO tokijskej spoločnosti Kantan Games, ktorý sa vyjadril, že akcie Nintenda sú pre mladých investorov oveľa dostupnejšie.

Výkonnosť Nintenda na trhu

Akcie lídra v oblasti vývoja a vydávania hier sú podobne ako iné technologické akcie od začiatku roka v defenzívne. Zaznamenali pokles o približne 9 percent. Ak sa pozrieme na výsledky, tak spoločnosť zaznamenala pozoruhodnú sériu ziskov jedenásť krát po sebe idúcich štvrťrokoch.

Tržby nie sú ani náhodou v závese a prekonali predikcie v posledných desiatich štvrťrokoch až osemkrát. V ďalšom štvrťroku by firma mala vykázať medziročný rast zisku viac ako 5 percent. Špecialista na videohry 3. augusta oznámil výsledky za prvý štvrťrok, ktoré ukázali, že čisté tržby medziročne klesli o 4,7 percenta na 307,4 mld. jüanov. Prevádzkový zisk klesol o 15,1 percenta na 101,6 miliardy jüanov, zatiaľ čo bežný zisk vzrástol o 29,6 percenta na 166,7 miliardy jüanov.

Výkonnosť spoločnosti Nintendo Co Ltd. za 5 rokov
Zdroj: Investing.com
Výkonnosť spoločnosti Nintendo Co Ltd. za 5 rokov

Aj v Japonsku je občas pod mrakom

Výroba hardvéru je pre technologické spoločnosti v posledných mesiacoch problematická. Čipová kríza neobišla ani Nintendo, ktoré nie je len herným vývojárom, ale produkuje aj vlastné konzoly Nintendo Switch. Jeho výkonnosť tak ovplyvňuje aj obmedzená dostupnosť mikroprocesorov a ďalších technológií, ktoré zapríčiňujú pokles dodávok.

V budúcnosti môže mať vplyv na výsledky japonskej spoločnosti aj znížený dopyt po hrách, ktoré zapríčiní rastúca inflácia. Hráči jednoducho začnú viac šetriť. Nintendo však zatiaľ na budúci rok plánuje široký výber nových titulov a aj slušné dividendy pre investorov.

Lucia Žárska
Hlavná analytička brokerskej spoločnosti ProfitLevel. Do jej portfólia patrí webová stránka Mafinn, kde figuruje ako spoluzakladateľka. Jej oblasťou záujmu je vzdelávanie laického publika v oblasti investícii. V brokerskej firme sa venuje hlavne oblasti finančných trhov.
Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora