Nedeľa bola veľkým dňom pre Igora Matoviča. Po týždňoch namáhavej práce, prehovárania odborníkov a verejnosti o prospešnosti celoplošného testovania sa predseda vlády dočkal prvej úrody. Jeho chvíľku politickej geniality si všimol aj niekto iný ako nespokojní Slováci.

Slová rakúskeho kancelára Sebastiana Kurza o mimoriadnom slovenskom úspechu sú práve tým typom paliva, ktorý poháňa nezdravé sebavedomie predsedu vlády a v konečnom dôsledku ovplyvňuje chod celej pandemickej politiky Slovenska.

Na reakciu Igora Matoviča nebolo potrebné dlho čakať. Jeho facebookový profil už po niekoľkých hodinách explodoval pod nátlakom bombastických vyjadrení a chvastaním sa tým, že Slovensko po kauzách Smeru konečne prinieslo do sveta aj nejaký pozitívny príklad.

Slovensko a s ním aj Igor Matovič konečne získali tak dlho očakávanú pozornosť. Problémom však je, že zvažované riešenia v Rakúsku majú toho toľko spoločného s Matovičovým testovaním ako kotlebovci s riešením pandémie.

Rakúska dôstojnosť vs. slovenská nafúkanosť

Najväčším rozdielom medzi návrhom rakúskeho kancelára a operáciou „Spoločná zodpovednosť“ je prístup vlády k občanom. Zatiaľ čo Igor Matovič pomocou vydierania a zákazov donútil svojich občanov k účasti na testovaní alebo desaťdňovej karanténe, tak Rakúsko sa správa k svojim občanom ľudskejšie.

Predseda slovenskej vlády pri príležitosti svojej facebookovej výpravy zabudol dodať, že rakúske testovanie je podľa ministra zdravotníctva Rudolfa Anschobera len „freiwilliges Angebot“, teda dobrovoľnou ponukou.

Na rozdiel od slovenského premiéra, ktorý na svojich občanov pôsobil strachom a aroganciou, rakúsky kancelár opisuje testovanie viac ako príležitosť chrániť svoju rodinu pred vianočnými sviatkami a ako alternatívu pre tých, ktorí si nemôžu dovoliť PCR testovanie.

Rozdiely medzi rakúskou a slovenskou cestou sa však nekončia len na prístupe vlády k občanom. Naďalej nie je známe, akú formu bude testovanie antigénovými testami mať. Okrem celoplošného testovania populácie sú v hre aj častejšie testovania (tzv. skríningy) zamestnancov verejného sektora (zdravotníci, opatrovatelia, učitelia) alebo regionálne testovania v ohniskách nákazy.

Samotný šéf rezortu zdravotníctva je voči testovaniu celej populácie pomerne skeptický a omnoho viac sa prikláňa k používaní skríningov, inteligentnej karantény a zvyšovaniu kapacít trasovania kontaktov. Podľa neho kľúčom v boji s pandémiou nie je len veľký rozsah testovania, ale najmä jeho častá frekvencia.

Rakúšania sa taktiež vyhýbajú populistickým hrám typu „celoplošné testovanie je záchranou pred tvrdým lockdownom“. Zatiaľ čo tvrdý lockdown krajiny vchádza do platnosti už od utorka, samotné testovanie by sa malo odohrať až v decembri.

Na snímke predseda vlády SR Igor Matovič (OĽaNO) počas príhovoru v rámci 16. schôdze NR SR 23. októbra 2020 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Psy štekajú a karavána ide ďalej. Pandémia rozdeľuje spoločnosť, no premiéri vo V4 sú vysmiati

Veľké slová, žiadne činy

Prípad Rakúska nie je zďaleka prvým, kedy Igor Matovič zavádzal verejnosť v prospech svojho mentálneho nastavenia. Iba týždeň predtým, sa predseda vlády hrdo chválil príkladom britského mesta Liverpool, ktoré sa malo údajne vydať Matovičovou cestou.

Na Slovensku nevládne Igor Matovič, ale jeho ego
 

Liverpoolské testovanie nebolo len dobrovoľné, ale aj na lokálnej úrovni jedného mesta s použitím troch rôznych typov testov. Na rozdiel od Slovenska, obyvatelia mesta neboli nútení sa zúčastniť testovania. Podobne ako v prípade Rakúska, Igor Matovič vedome zavádzal s cieľom získať si rešpekt a podporu občanov.

Zatiaľ čo Sebastian Kurz hovoril vo verejnoprávnej televízii na adresu slovenského testovania pod tlakom politickej zodpovednosti len v superlatívoch, iné rakúske média si slovenské testovanie vyložili ináč. Pri čítaní rakúskej tlače nenarazíme na chválospevy na adresu Igora Matoviča. Narazíme tam omnoho častejšie na kritiku slovenského prístupu.

Igor Matovič, Robert Fico
Neprehliadnite

Hľadá sa opozícia. Slovensko potrebuje kredibilnú opozíciu viac ako inokedy

Miestne média si všimli faktickú povinnosť každého občana vo veku 10-64 rokov sa zúčastniť na testovaní pod hrozbou sankcií. Okrem toho opísali aj paradoxnú situáciu mnohých seniorov, ktorí sa podľa vlády nemuseli testovania zúčastniť, no reálne nemali na výber.

Samostatnou kategóriou bola otázka efektívnosti antigénových testov v kombinácii s nepriaznivými atmosférickými podmienkami. Dalo by sa povedať, že na rozdiel od Slovákov, Rakúšania prihliadajú nielen na odporúčania epidemiológov, ale aj na svoje zákony, ľudskú dôstojnosť a zdravý rozum.

Egománia naším pánom

Počas sledovania verejných vyjadrení predsedu vlády môžeme dôjsť k záveru, že nám tu nevládne Igor Matovič, ale jeho ego. To isté ego, ktoré spôsobuje rozkoly v koalícii a neschopnosť vnímať kritiku mu umožňuje otvorene klamať a zavádzať o svojich úspechoch. Potreba ukázania seba samého ako vzor pre iných je pre mnohých lákavou myšlienkou, ale takéto konanie z pozície premiéra je jednoducho nemiestne.

Igor Matovič
Neprehliadnite

Na Slovensku sa uplatňuje vodcovský princíp. Matovič to skúša dať na čínsku diktatúru

Najhoršie je, že egománia Igora Matoviča ovplyvňuje aj chod celej krajiny. Premiér v bubline svojej súkromnej strany môže veľmi ľahko prísť o kontakt s realitou a uveriť vo svoju vlastnú propagandu. Odtadiaľ je len jeden krôčik do politického pekla

Mohlo by vás zaujímať: