„Dobrý deň. Tak skúste nám povedať, prečo by ste chceli pokračovať v práci sudcu, hoci máte už dávno dôchodkový vek. Ďakujeme za vaše argumenty, rozhodne môžete vo funkcii zostať.“ Presne takto vyzeralo odvolávanie sudcov, ktorých ďalšiu práceneschopnosť či naopak skôr práceschopnosť skúmala v niektorých prípadoch až donekonečna Súdna rada SR. „Vyvolení“ sudcovia sa ocitli pred radou niekoľkokrát, pričom stretnutia vyzerali skôr ako stretávky zo škôl po rokoch, ako skúmanie návrhu na odvolanie.

Do súčasnosti totiž platí systém, že odvolanie sudcov sa posudzuje jednotlivo. V minulosti sa objavili ľudia, ktorých súdna rada neponúkla prezidentke na odvolanie aj napriek vysokému veku. Známy je napríklad dlhoročný šéf Združenia sudcov Slovenska Juraj Sopoliga, ktorý sa híringu zúčastnil viackrát, no napriek tomu vo funkcii zostal. J. Sopoliga zďaleka v tomto ohľade nebol ojedinelým zjavom, „kamarátsky“ postupovali členovia súdnej rady aj pri iných menách.

Na snímke predseda Súdnej rady SR Ján Mazák počas zasadnutia Súdnej rady SR, ktorá ma na programe voľbu kandidáta na sudcu Súdneho dvora Európskej únie (EÚ), voľbu kandidátky na dodatočnú sudkyňu Všeobecného súdu EÚ a voľbu podpredsedníčky Najvyššieho súdu (NS) SR 21. septembra 2020 v Bratislave. FOTO TASR - Jakub Kotian
Neprehliadnite

Desiatky sudcov sú jednou nohou na odchode. Súdna rada ich odvolala pre vysoký vek

V talároch navyše zostali aj ľudia, ktorí mali problémy s vysvetľovaním vlastných korupčných káuz, čím roky súdnictvo strádalo. Kedysi bolo dokonca bežné, že si mohli odskočiť z profesie do politiky a ak sa im tam nedarilo podľa predstáv, pokojne sa vrátili.

Vyzerá to tak, že obdobným praktikám, keď v justícii zostávali skutoční veteráni, odzvonilo s príchodom nového vedenia súdnej rady. Jej členovia v utorok vyhoveli požiadavke jej predsedu Jána Mazáka a posunuli na odvolanie tých, ktorí dovŕšili hranicu 65 rokov. Na ťahu je teraz prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá to môže odmietnuť, ale aj s tým súhlasiť. Pri druhej možnosti by vyriešila roky neprávosti v právnickom prostredí jediným podpisom.

Bolo by mylné domnievať sa, že súdna rada práve teraz posunula svojich kolegov a kolegyne na stôl prezidentke naschvál, pretože sa ich chcela zbaviť. Ak dá Z. Čaputová súhlas, loptička sa opäť vráti na pôdu rady, kde budú musieť kompetentní v krátkom čase zohnať dostatočný počet nástupcov.

JANKOVSKÁ S PUTAMI Najvyšší súd vyčítal prokuratúre, že pôsobí, akoby nebol reálny záujem kauzu sudcov vyšetriť.
Neprehliadnite

Odhaľovanie zlyhaní v súdnictve sa bratislavskou Búrkou neskončilo

Práve výber nových sudcov, ktorí majú dostatočné odborné, ale najmä morálne kvality bude najnáročnejšou úlohou. Rada má, navyše, vyberať iba takých, pri ktorých nehrozia rizikové kontakty na závadové osoby z minulosti. V dohľadnej dobe k preverovaniu môžu pribudnúť aj prísnejšie bezpečnostné previerky, ktoré majú riziko vytvorenia korupčných skupín eliminovať ešte viac.

Áno , môžu sa objaviť isté personálne problémy na niektorých súdoch, ale iným spôsobom sa rovnaké podmienky pre všetkých nastaviť nedajú. Spravodlivosť by predsa mala platiť práve tam, kde ju majú inštitúcie vytvárať, garantovať a predovšetkým dodržiavať.