Niektoré menej otravné povinnosti pre firmy skončia, iné, oveľa byrokraticky i administratívne náročnejšie, štát zase zavádza. Prirodzene, menej okázalo a bez fanfár. V posledných dňoch sa premleli médiami informácie o druhom Sulíkovom antibyrokratickom kilečku, ktoré predstavil ešte vlani.

Reprotofografia z publikácie Česko-slovenská spartakiáda 1985.
Neprehliadnite

Bankové účty idú na web. Všetci platitelia DPH si zacvičia spartakiádu, štát im podkúril

Bolo v ňom pôvodne 469 návrhov, do pripomienkového konania išlo len 207 z nich. Dobré je, že sa skončia také malé absurdnosti, ako napríklad predpísaná frekvencia umývania okien v kancelárii, povinnosť vyhadzovať zvyšok bochníka syra, z ktorého sa už odkrojilo, či zoznam prípustných pracovných polôh.

Na snímke minister financií Igor Matovič (OĽaNO) prichádza na 33. rokovanie vlády SR 29. septembra 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Pavel Neubauer
Neprehliadnite

Veľké prebudenie pri e-faktúrach. Matovič odsleduje každého, ohlásil však obrovské zmeny

Ako súbor protibyrokratických opatrení to má iste svoju váhu, hoci sa tam dostali aj staršie body. Napríklad umožnenie vrátenia DPH pri neuhradených pohľadávkach platí už 11 mesiacov, alebo prístup do saldokonta u daniarov bol spustený od apríla 2021.

Zacvičia si všetci spolu

Na druhej strane ďalšie a oveľa väčšie povinnosti firmám pribúdajú. Najnovšie všetkým platiteľom dane z pridanej hodnoty. Tí si opäť v najbližších dňoch pripomenú priam socialistickú spartakiádu. Dôvod? Vláda nevie nájsť účinný spôsob, ako zatočiť zhruba s 10-tisíckami nepoctivých firiem, ktoré neoznámili daniarom číslo účtu, hoci mali túto povinnosť.

Preto viac ako 200-tisíc platiteľov DPH musí nanovo do 30. novembra nahlásiť svoj účet Finančnej správe. Navyše si budú musieť pred každou úhradou faktúry overovať číslo bankového účtu svojho obchodného partnera na webe daňového úradu. Ak ho tam nenájdu, nemali by naň poslať úhradu.

Gastro
Neprehliadnite

Vláda plní štátnu kasu, viac zdaní ľuďom stravenky. Priťaží i živnostníkom, oberie ich o výhody

Paradoxne, škoda, že daniari takto nepostupovali v prípadoch, kedy sa rozhodli posielať nadmerné odpočty či daňové preplatky podozrivým firmám bez riadneho bankového účtu poštovým poukazom. Napríklad v roku 2020 takto daniari vyplatili nadmerné odpočty DPH v sume 2,5 mil. eur pri 5 700 platbách. Vláda Eduarda Hegera má na to legislatívne páky. Jednoducho im mohla financie napríklad dočasne zadržať a zvlášť sa ne zamerať aj pri daňových kontrolách.

Milióny schránkam, ostatným málo

Zvolila však úplne iný postup. Zrejme všetko v mene akéhosi pomyselného boja proti korupcii, ktorý neustále frázovito podsúva do popredia. To, že reálny prínos v praxi je vysoko otázny a na plecia firiem nakladá opäť ďalšie bremeno na tých poctivých, jej, paradoxne, nevadí. Otázok sú stovky, odpovede žiadne.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa