Najnovší prieskum Európskej centrálnej banky ukazuje, že banky v eurozóne v treťom kvartáli obmedzili firmám prístup k úverom. Európski bankári navyše očakávajú ďalšie limity pri úveroch pre obavy z druhej vlny pandémie. Je preto možné, že v decembri príde ECB s novou vlnou stimulov.

Obchodovanie na burze v New Yorku
Neprehliadnite

Indexy sú opäť rekordne vysoko a s nimi aj technologické akcie. Sme svedkami novej bubliny?

Zatváranie ekonomík ohrozuje úverové záruky štátov

Banky sa obávajú vyššieho úverového rizika kvôli krokom vlád, ktoré obmedzovaním pohybu obyvateľstva a vybraných sektorov čiastočne zavárajú svoje ekonomiky. Ďalšia vlna pandémie zásadne ohrozuje svižné oživenie, ktoré sa všeobecne predpokladalo od roka 2021. Tým pádom sa vytvára tlak na vlády ohľadom úverových záruk.

Limitovaný prístup k úverom môže mať vplyv na celkový rast eurozóny, čo môže naštartovať ECB, aby uvoľnila viac financií na stimuly na udržanie likvidity firiem.

„Vo štvrtom štvrťroku 2020 banky očakávajú, že sa úverové štandardy firiem budú naďalej sprísňovať, čo ohrozuje očakávané hospodárske oživenie. Niektoré sektory sú naďalej zraniteľné, neistota sa týka aj predĺženia opatrení fiškálnej podpory,“ uviedla ECB v utorkovom vyhlásení.

KK9 Mojave - Na snímke špeciálne lietadlo Boeing 747- 400 pomenované Cosmic Girl s raketou LauncherOne po štarte z letiska Mojave Air and Space Port v americkom štáte Kalifornia 25. mája 2020.  Prvý pokus spoločnosti Virgin Orbit vypustiť na obežnú dráhu Zeme raketu z nosného lietadla sa v pondelok skončil neúspechom. Vyše 21 metrov dlhá raketa LauncherOne sa nad Tichým oceánom odpojila od špeciálne upraveného lietadla Boeing 747 pomenovaného Cosmic Girl, ktorý odštartoval z letiska Mojave Air a
Neprehliadnite

Pri leteckom sektore je Wall Street do budúcnosti optimistická. Akcie Boeingu by mali rásť

ECB nové stimuly nehlási, odborníci ich však čakajú

Európska centrálna banka uviedla, že úvery nefinančným spoločnostiam v septembri narástli o 7,1 percenta. Najvyšší rast úverovania (a zároveň 10-ročné maximum) sme v eurozóne videli v máji (+ 7,3 percenta), odvtedy sa rast držal na porovnateľnej úrovni. Teraz však banky očakávajú miernejší dopyt po firemných úveroch v poslednom kvartáli tohto roka.

Podľa ECB vo väčšine európskych štátov už banky v posledných troch mesiacoch limitovali prístup k úverom cez požadované lepšie zabezpečenie. Zároveň rástli úrokové sadzby, banky predávali úvery s vyššou maržou. V závere roka sa čaká vyšší záujem o úvery od malých a stredných firiem, pri veľkých firmách záujem ochladne.

Lítium
Neprehliadnite

Cenový potenciál vzácnych kovov pre výrobu elektromobilov je veľký. Aj ich producentov

Čaká Európu úverová kríza?

Ako hovorí ekonóm ING Carsten Brzeski, Európa môže v niektorých odvetviach smerovať až k úverovej kríze. „Pre ECB a vlády to bude výzva. Je ťažké prispôsobiť pôžičky ECB rôzne postihnutým sektorom,“ povedal.

Aj keď ECB limitovaný prístup k úverom logicky znepokojuje, zatiaľ nehovorí o dostatočných dôvodoch na nové stimuly. Avšak väčšina pozorovateľov predpokladá, že tie prídu už v decembri. Záverom roka sa očakáva zhoršenie ekonomických projekcií až k riziku dvojitej recesie, čomu bude chcieť centrálna banka rozhodne predísť.

Martin Krištoff

Absolvent Fakulty ekonómie a podnikania na Paneurópskej vysokej škole v Bratislave. Viac ako dva roky pôsobil ako finančný analytik u obchodníka s cennými papiermi CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s. Ako hlavný analytik spoločnosti CFD World sa aktuálne venuje portfolio managementu a analýzam akciových titulov z hľadiska fundamentálnych a technických ukazovateľov.

Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora