Európske akcie tento rok vzrástli o 14 percent v porovnaní s 8,5 percenta v prípade amerických akcií. Rovnako, európske akcie sú na tom lepšie aj pri pohľade na zisk pripadajúci na akciu, ktorý v prípade akcií zo starého kontinentu dosahuje 13,2-násobok v porovnaní s 18,5 násobkom v USA. Nebyť hype-u okolo umelej inteligencie, rozdiel by bol ešte väčší. Mnohí investori z USA sa preto snažia diverzifikovať svoju expozíciu v USA s väčšou váhou do Európy a Japonska.

Z maximálnych úrovní akcií koncom roka 2021 klesli americké akcie o 11 percent, zatiaľ čo európske akcie stratili len 3 percentá. Pozitívnejšie sú aj očakávané výnosy a vyhliadky ziskovosti, ktoré taktiež rastú rýchlejšie v Európe ako v Amerike. S rozbehnutou diskusiou o dlhovom strope USA, ktorá pravdepodobne povedie ku kompromisu so znížením deficitu USA, by sa rok 2023/24 mohol stať obdobím nižších vládnych impulzov pre rast v USA v porovnaní s Európou.

Americké vs. európske akcie
Zdroj: Bloomberg
Americké vs. európske akcie

Európske spoločnosti dokážu navyše rásť s menším fiškálnymi impulzmi v porovnaní so Spojenými štátmi, kde fiškálny deficit dosahuje okolo 7 percent HDP, zatiaľ čo Európa je bližšie k 3,5 percenta. Vojna na Ukrajine urýchlila dve hybné sily v Európe - zelenú transformáciu, ktorá poháňa najväčšiu elektrifikáciu, akú kedy svet videl, a zdvojnásobenie armádnych výdavkov, čo pozitívne rozhýbe európsky priemysel.

Európske akciové hviezdy v roku 2023

Kým americký akciový trh poháňajú technológie a zdravotníctvo, európsky akciový trh je viac diverzifikovaný medzi spotrebiteľský sektor, zdravotnú starostlivosť, financie a energetiku. Hviezdia aj luxusné značky. Spomedzi nich vedie francúzsky luxusný gigant LVMH, ktorý ukazuje reakciu investorov na opätovné otvorenie Číny. Okrem luxusných akcií existujú tri firmy v oblasti zdravotnej starostlivosti (Novo Nordisk, Novartis a AstraZeneca), ktoré pomohli európsky akciový index potiahnuť tento rok vyššie.

Akcie zdravotnej starostlivosti majú neuveriteľne vysokú kvalitu a obranné vlastnosti, po ktorých je vysoký dopyt v časoch neistoty ohľadom ekonomiky a inflácie. Procyklický boom v infraštruktúre, zelená transformácia a znižovanie rizika dodávateľských reťazcov naopak priniesli výhody priemyselným a polovodičovým spoločnostiam ako ASML, Siemens a Schneider Electric.

V rebríčku top 20 firiem s najlepšou výkonnosťou v roku 2023 nájdeme aj európske banky ako HSBC a UniCredit. Aj keď došlo ku krátkej bankovej kríze v dôsledku zlyhania Silicon Valley Bank, okrem fúzie medzi UBS a Credit Suisse sa v Európe v podstate neprejavila.

Bloomberg, Saxo Bank
Zdroj: Bloomberg, Saxo Bank
Peter Garnry

Peter Garnry, pôvodom z Dánska, pracuje ako hlavný akciový stratég Saxo Bank. V roku 2007 absolvoval Copenhagen Business School. Peter je autorom článkov o aktuálnom dianí na amerických a európskych trhoch. Pravidelne vydáva tiež strategické investičné správy. Ako komentátor vystupuje na televíznych staniciach vrátane CNBC alebo Bloomberg

Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora