Miliardy ľudí po celom svete boli vystavené bezprecedentným lockdownom. A výsledok? Stovky miliónov nezamestnaných. Väčšina z nich navyše nemá ani nádej, že si v dohľadnej dobe nájde prácu.

Milióny prevádzok živnostníkov, rodinných firiem a malých podnikov sú zatvorené už navždy. A tie, čo tu ostali, sa pohybujú na veľmi tenkom ľade.

Veľa ľudí hľadá útočisko v alkohole a drogách. V mnohých vzťahoch to škrípe, manželstvá sa rozpadávajú a ľudia upadajú do klinickej depresie.  Tisícky párov bolo nútených odložiť svadbu. Iným zasa vlády zakázali pochovávať svojich blízkych.

Lekári tvrdia, že ľudia umierajú, pretože sa kvôli obavám z ochorenia Covid-19 vyhýbajú návšteve pohotovosti. Tisíce ľudí sa vydalo do ulíc protestovať. 

Účet za odstavenie svetovej ekonomiky je ohromujúci. Prognóza škôd sa pohybuje okolo 30 biliónov dolárov. Je však možné, že to bude dvojnásobok.

Paradoxne, ľudí, ktorí sú za to všetko zodpovední, táto situácia netrápi.

„Čelili sme najväčšej kríze od druhej svetovej vojny!“ znela správa z OSN. „Dve tretiny Nemcov dostanú koronavírus,“ odhadovala pred pár mesiacmi nemecká kancelárka Merkelová. „Až 1,7 milióna Američanov zomrie,“ hrozilo americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC).

Bola to pravda alebo podvod? 

Odpoveď na túto otázku je dôležitá. Záleží na nej, pretože už nás začínajú pripravovať na druhú vlnu lockdownov. Ale hlavne preto, že v hre je dôveryhodnosť našich vlád. Majú za sebou najväčšie rozhodnutie, ktoré v živote urobili. 

Mali by sme si však uvedomiť, že moc vládnuť sme im dali my. Otázka znie: Sú hodní takej dôvery? To je téma, ktorú nechcú otvárať. Nechcú byť predsa za všetko zodpovední. Namiesto toho sa snažia odvrátiť pozornosť vymyslenými témami, ako je nedeľný zákaz predaja.

Ja však – za nás všetkých zasiahnutých lockdownami – verím, že stojí za to zastaviť sa a zamyslieť sa nad tým, či nám v reakcii na koronavírus klamali.

Krátka odpoveď je: Áno, celkom určite. Existujú dostatočné vedecké dôkazy o tom, že pre ochranu verejného zdravia lockdowny neboli vôbec potrebné. Tú sú dva presvedčivé dôkazy o tom, že nám politici klamali:

1. Švédsko, Japonsko či niektoré štáty v USA nikdy lockdown nezaviedli. Nakoniec sa ukázalo, že na tom vôbec nie sú horšie ako tie krajiny, ktoré ekonomiky paralyzovali.

2. Analytici z Imperial College v Londýne predpovedali, že vírus môže v USA zabiť až 2,2 milióna ľudí. K týmto úmrtiam však nikdy nedošlo.

Dve tretiny Nemcov nedostali koronavírus a 2,2 milióna Američanov na koronavírus nezomrelo. (V USA to skutočnosti bolo vyše 100-tisíc, no väčšina z týchto prípadov nezomrela na ale s koronavírusom, t. j. už nejaké existujúce ochorenie mala.)

Podľa CDC nebol koronavírus o nič horší ako sezónna chrípka. V podstate sme zažili presný opak toho, čo sa podľa nich malo stať. Existujú vedecké dôkazy o tom, že lockdowny vôbec neboli potrebné. Teraz to už vieme.

Tak prečo to urobili?

Odpoveď je jednoduchšia, než si myslíte. Sú závislí na moci. Naši politici nás zámerne strašili, aby sme sa vzdali kontroly nad vlastnými životmi, a zároveň sa postarali o to, aby ich moc rástla. Inými slovami, použili nesprávne predpovede pandémie, aby opäť nadobudli status kráľov.

A ako to dokázali? Smutnou pravdou je, že to urobili, pretože sme im to umožnili. Počúvali sme ich a slepo poslúchali ako také ovečky. Neprijímali sme ich rozhodnutia na základe zdravého rozumu, ale na základe slepej dôvery.

Ak je niečo dobré, čo z tejto situácie môže vzísť, tak je to poučenie. Nespravme znovu tú istú chybu. Tentoraz už nesmieme dovoliť, aby nám politici zničili životy. Je naivné čakať od politikov riešenie zdravotného problému, na ktorý nemajú jednoznačnú odpoveď ani lekári.

Pri tejto kríze sa úplne zabudlo na niečo, ako je imunitný systém.

Áno, niektorí z nás ochorejú alebo dokonca zomrú. To je cena, ktorú platíme za život v spoločnosti. Ale jednoducho nemôžeme dopustiť, aby polovica populácie skrachovala len preto, že menej ako 0,1 percenta z nich ochorie.

Takže, predtým, ako sa znovu slepo podrobíme nezmyselným obmedzeniam, dvakrát si to premyslime. Inak môže skrachovať aj druhá polovica.

Rastislav Vasilišin
Rastislav Vasilišin je zakladateľ a CEO spoločnosti Virtuse Exchange. Zaoberá sa problematikou financií s dôrazom na nový trend prepájania tradičného „starého” sveta financií s novou rýchlorastúcou oblasťou krypto ekonomiky a digitálneho sveta.

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora.