Pre fanúšikov kryptomien nepredstavuje fakt, že ťažba bitcoinu je energeticky veľmi náročná, žiadnu novinku. Výčitky verejnosti týmto smerom dokonca viackrát spôsobili pokles hodnoty najstaršej kryptomeny. Vďaka novému kanadskému projektu, ktorý chce zužitkovať teplo vznikajúce pri ťažbe bitcoinu by sa tento problém mohol stať minulosťou v pomerne krátkom čase.

Nový projekt poteší najmä ochranárov

V októbri prišiel kanadský ťažiar kryptomien MintGreen s projektom, ktorým chce teplo, ktoré vzniká pri ťažbe bitcoinu, využiť  na vykurovanie bytov v jednej z mestských častí kanadskej metropoly Vancouver. Firma predstavila technológiu tzv. „digitálnych boilerov” a hovorí, že týmto spôsobom dokáže získať späť teplo zodpovedajúce 96 percentám elektrickej energie pôvodne využitej pri ťažbe. To znamená, že sa energia neminie len na prevádzku výkonných počítačov, ktoré „ťažia“ bitcoiny, ale stane sa energetickým prínosom pre spoločnosť.

Vykurovanie bytov a energia pre priemysel

MintGreen chce už v roku 2022 spustiť spoluprácu s Lonsdale Energy Corporation, ktorá bude od nej odoberať energiu na vykurovanie 100 obytných domov v severnom Vancouveri, kde teplota počas zimy bežne klesá až pod mínus 20 stupňov Celzia. Ďalšími odberateľmi majú byť výrobca morskej soli a producent whiskey Shelter Point Distillery, s ktorými MintGreen už uzatvoril dohodu.

Podľa štúdie University of Cambridge sa na ťažbu bitcoinu ročne spotrebuje viac elektriny, ako minie za 12 mesiacov celá Argentína.  V reálnych číslach to znamená spotrebu 121,36 terawatthodín (Twh) ročne. Ak by sa potvrdilo, že toto riešenie reálne funguje, bitcoin by sa zbavil jedného z najsilnejších protiargumentov odporcov.

Cena bitcoinu dosiahla opäť nové maximá

Faktom je, že výrazný nárast ceny bitcoinu v posledných mesiacoch motivuje stále viac nadšencov rozbehnúť ťažbu tejto digitálnej meny. Tým sa spotreba energie zvyšuje.

Vývoj hodnoty bitcoinu od roku 2015
Zdroj: finance.yahoo.com
Vývoj hodnoty bitcoinu od roku 2015

Podľa údajov z augusta 2021  je už v obehu vyťažených 18,77 milióna bitcoinov, pričom maximálny počet je vopred fixne daný na 21 miliónov. Dobrou správou pre ekológov je, že už nepotrvá veľmi dlho a ťažba bitcoinu dosiahne vrchol. Ale nikto dnes nedokáže presne povedať, ako dlho proces ťažby ešte potrvá.

Počas pondelkovej noci dosiahol bitcoin nový cenový rekord 68 513 USD. Trhová kapitalizácia presiahla 1,1 bilióna USD, čo predstavuje 43,6 percenta celého trhu s kryptomenami. Ak sa projekt kanadského ťažiara ukáže ako efektívny, pôjde o ďalší signál, ktorý by mal podporiť rast ceny.

Olívia Lacenová

Po absolvovaní žurnalistiky na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre strávila 18 mesiacov ako redaktorka Hospodárskych novín. Vo svete finančných trhov začínala na oddelení sales, kde sa venovala klientom obchodujúcim prostredníctvom CFD certifikátov. Následne sa začala zaoberať analytickou činnosťou a pracovala pre značky xPartners a TopForex so zameraním na trh s komoditami a drahými kovmi, ktoré vo fyzickej podobe považuje za najlepšiu formu zabezpečenia majetku proti neistote. Aktuálne pôsobí ako hlavná analytička značky Wonderinterest.

Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora