Nakoľko je náročné bez pomoci technicky zvládnuť investovanie?

Juraj Falath:
Technickú stránku investovania by som prirovnal k obsluhe internet bankingu. V prípade, že zvládnem zadať občasnú platbu alebo nastaviť trvalý príkaz, zvládnem aj investovanie. V súčasnosti už má väčšina platforiem na investovanie (tzv. brokeri) užívateľsky príjemné prostredie, v ktorom nie je náročné vyznať sa.
Pozor by som si dal jedine na množstvo funkcií a nástrojov, ktoré dnes tieto platformy ponúkajú. Ak som bežný investor začiatočník s dlhodobým horizontom a s ambíciou investovať bez veľkej námahy, budem pravdepodobne nakupovať nanajvýš zopár diverzifikovaných fondov. Tie by som mal zároveň nakupovať v pravidelných intervaloch. Vyhol by som sa preto iným funkciám ako napr. nastavovanie limitov na nákupy, či nákupy na páku a používal iba bežnú funkciu priameho nákupu. Vyhol by som sa tiež sofistikovanejším finančným nástrojom ako CFD, opcie či swapy.

Norbert Nepela:
Technická stránka investovania nie je zložitejšia ako ovládanie internet bankingu, takže z tohto pohľadu to zvládne prakticky každý. Čo je už náročnejšie, je výber vhodnej investičnej stratégie, zostavenie portfólia (čo však nie je neprekonateľná prekážka, rád je na internete množstvo a tiež je aj veľa poradcov, ktorí vedia pomôcť), ale najmä potom pravidelná údržba portfólia a hlavne nepodľahnutie emóciám pri veľkých výkyvoch trhov. Ak si nie som istý, či tú operatívu a emócie zvládnem, radšej budem investovať cez správcu alebo obchodníka s cennými papiermi, ktorí ma od tejto operatívy odbremenia. Postoj ku riziku a výkyvom trhu, ako aj chápanie investícií sa však v čase zvyčajne menia, takže pokojne môžem na úvod začať cez niekoho a po čase pokračovať v investovaní sám.

Michal Mešťan:
V súčasnosti vďaka internetu a rozvoju digitálnych technológií sa aj obchodovanie na finančných trhoch zjednodušilo. Investori majú k dispozícii rôzne aplikácie, cez ktoré môžu investovať. Niektoré sú jednoduchšie – intuitívnejšie, tie slúžia najmä pre začínajúcich investorov, iné, naopak, poskytujú aj pokročilé funkcie pre skúsenejších investorov, ktorí požadujú viac informácií a chcú ísť viac do hĺbky. Okrem toho majú klienti vždy k dispozícii online video návody a tutoriály, ktoré im pomôžu veľmi rýchlo sa zorientovať v investovaní cez daného brokera.

Aké pravidlá musím dodržiavať, pokiaľ investujem sám?

Juraj Falath:
Na to, aby človek mohol investovať sám, by mal dodržať niečo, čo by som nazval zásady dobrého investora. V prvom rade je to dlhodobé a pravidelné investovanie bez snahy časovať konkrétne pohyby na trhu. Tá často vedie ku sérii zlých rozhodnutí a takmer nikdy neprinesie bežnému investorovi vyšší zisk ako dlhodobé držanie investície bez špekulácií.
Po druhé, investor by sa mal vyvarovať nutkaniu vyberať konkrétne segmenty trhu či dokonca nakupovať individuálne akcie. Táto stratégia je z pohľadu diverzifikácie nevyhovujúca a je atraktívna pravdepodobne iba preto, že s jednotlivými značkami a firmami sa dokážeme lepšie identifikovať.
Poslednou disciplínou, ktorú by investor mal zvládnuť, je schopnosť striktne dodržať vopred stanovenú stratégiu a pravidelnosť investovania. Aj tí najskúsenejší investori podliehajú rôznym vzorcom správania (tzv. behaviorálne biasy), ktoré môžu ohroziť dosiahnutie cieľa. Najčastejším sú emocionálne nákupy a predaje v momentoch výrazných výkyvov na trhu, alebo podvedomá tendencia preceňovať svoje znalosti a schopnosti. Ak si nie som istý, že dokážem dodržať dlhodobý investičný plán aj v momente, keď sa trhy prepadnú o 30 percent, vyhľadal by som rady odborníka.

Norbert Nepela:
Pri investovaní na vlastnú päsť je v prvom rade nevyhnutné mať stanovenú stratégiu, resp. investičný prístup a investičné pravidlá, ideálne aj písomne, ktoré dodržiavam bez ohľadu na trhový vývoj. Najväčším nepriateľom investora sú totiž emócie a z nich prameniace zlé investičné rozhodnutia. Napísané jasné pravidlá, ktoré mi hovoria, čo v akej situácii mám urobiť, ma od týchto emócií do značnej miery izolujú a predchádzajú zlým rozhodnutiam. Ďalšie pravidlá sú potom technické a týkajú sa zostavenia portfólia a jeho spravovania, tie však závisia od toho, akú investičnú stratégiu či prístup zvolím. V každom prípade však musím pri každej investícii rozumieť, prečo ju mám v portfóliu, aký účel plní a čo od nej očakávam z pohľadu príspevku k zvyšovaniu výnosu alebo znižovaniu rizika.

Michal Mešťan:
Treba si na začiatku investovania jasne stanoviť pravidlá, ktoré sa dotýkajú doby investovania, money manažmentu a risk manažmentu. V prípade doby investovania je potrebné si stanoviť investičný horizont – ako dlho chcem investovať, na základe času si zvoliť optimálnu investičnú stratégiu (do akých typov aktív budem investovať), koľko som ochotný investovať, do koľkých investičných nástrojov chcem investovať a koľko som ochotný pri danej investícií stratiť (čím dlhšie investujem, tým menej citlivo môžem reagovať na prípadne straty).

Aké sú výhody a nevýhody MSCI World?

Juraj Falath:
MSCI World je globálny akciový index, ktorý zhŕňa veľké a stredne veľké spoločnosti naprieč rozvinutým svetom. Jeho hlavnou výhodou je, že jediným nákupom jedného investičného titulu dokážem dosiahnuť veľmi dobre diverzifikovanú investíciu. Pre väčšinu investorov, ktorí nemajú čas alebo ambíciu sa téme venovať hlbšie, je tento index najlepším štartovacím bodom. Diverzifikácia ochráni investora pred neistotou a investor nedopadne vôbec zle. Za posledných 44 rokov dosiahol index priemerný ročný výnos viac ako 10 pewrcent.
Nevýhody indexu začínajú cítiť až ambicióznejší investori, ktorí majú za cenu vyššieho rizika za cieľ dosiahnuť vyšší výnos. V takom prípade môže index MSCI World obsahovať veľa z ich pohľadu neperspektívnych akcií. S narastajúcim rizikom ale odporúčam zvýšiť aj časovú investíciu, ktorú investor venuje do vzdelávania a porozumenia finančných trhov.

Norbert Nepela:
MSCI World je index, ktorý zahŕňa celý ekonomicky rozvinutý svet. Protikladom sú tzv. „Emerging markets“ – rozvíjajúce sa trhy. Do indexu ako takého sa investovať nedá, je ale možné investovať do fondu, ktorý sa MSCI World snaží kopírovať. Takýmito fondami sú čoraz viac skloňované „Exchange-traded Funds – ETF“. Výhodou investovania do ETF kopírujúceho index MSCI World je, že kúpou jednej akcie sa podieľam na vlastníctve cca 1 500 spoločností z celého rozvinutého sveta, čím pri nízkych nákladoch významne diverzifikujem riziko. Zároveň je nákup jedného akciového ETF jednoduchý na správu, jednoducho len pravidelne dokupujem bez potreby portfólio nejak zásadne spravovať – o potrebné úpravy portfólia a na pozadí stará samo ETF. Nevýhodou je, paradoxne, veľká diverzifikácia – obzvlášť pri dlhých horizontoch bude výnos nižší ako pri investovaní napríklad len do US akcií, aj keď kolísavosť hodnoty bude s najväčšou pravdepodobnosťou nižšia. Vo všeobecnosti je pre bežného investora investícia do ETF kopírujúceho index MSCI World dobrou voľbou pre akciovú zložku portfólia. Možno aj to je dôvod, že MSCI World ETF tvoria základ indexových fondov v druhom dôchodkovom pilieri.

Michal Mešťan:
Základnou výhodou tohto akciového indexu je, že je plne diverzifikovaný a pokrýva takmer celý akciový trh. Ak sa rozhodnem do tohto indexu investovať cez nejaké ETF, neinvestujem teda len do jednej akcie alebo sektora ekonomiky, ale investujem do viacerých spoločností z rôznych sektorov. Ďalej jeho výhoda spočíta v tom, že nástroje kopírujúce tento index sú výrazne lacnejšie ako keby som chcel priamo nakupovať akcie daných spoločností  a zároveň sú aj vysoko likvidné – nie je problém ich na trhu odpredať v prípade potreby zo svojho portfólia.
Jedinou nevýhodou, ktorú však ja za nevýhodu ani nepovažujem, je, že investovanie do nástroja kopírujúceho akciový index MSCI World mi zabezpečí priemerný trhový výnos.

Akú literatúru by ste mi odporučili?

Juraj Falath:
Vo všeobecnosti odporúčam sledovať najmä renomované zahraničné správy o finančných trhoch a ekonomike. Z nich by som vybral napríklad Bloomberg, či Financial times. Ak je cudzí jazyk prekážkou, na českom portáli patria.cz sa nachádza množstvo krátkych komentárov o vývoji na finančných trhoch.
Nie je to síce literatúra, no kvalita niektorých spravodajských Youtube kanálov dnes nenájde konkurenciu ani v tlači. Videá od Bloomberg Markets alebo CNBC sú z môjho pohľadu najlepšou praktickou metódou ako porozumieť finančným trhom. Ťažké váhy ako Bloomberg totiž dokážu do reportáží pritiahnuť laureátov Nobelovej ceny, či najúspešnejších investorov z praxe.

Norbert Nepela:
Veľmi dobrú osvetu šíria jednotliví brokeri a roboporadcovia na svojich web stránkach (články, webináre, podcasty), ale aj investiční blogeri, ktorí už sú aj na Slovensku. Z kníh asi na úvod odporúčam „Naučte sa investovať“ od Daniela Gladiša, prípadne v angličtine „Little Book of Common Sense Investing“ od John C. Bogle, zakladateľa americkej investičnej spoločnosti Vanguard, priekopníka indexového investovania. Vyšší level potom je „Inteligentný investor“ od Benjamina Grahama a následne knihy od Petera Lyncha, Jamesa P. O’Shaughnessyho, Burtona Malkiela, prípadne knižky o Warrenovi Buffettovi a jeho prístupe k investovaniu.

Michal Mešťan:
Určite by som odporučil začínajúcim investorom knihy od Daniela Gladiša, ďalej knihy od Benjamina Grahama ako Inteligentný investor a Security Analysis a ešte knihu od „otca“ indexového obchodovania a zakladateľa spoločnosti Vanguard Johna Boglea s názvom „Bogle on Investing“.

Ak chcete vedieť viac, pozrite sa na diskusiu (pre začiatočníkov aj pokročilých) Juraja, Michala a Nora na videu. Dozviete sa odpovede na otázky:
Prečo investovať? Kto by NEMAL investovať? Mali by ľudia investovať aj v súčasnej turbulentnej dobe? Aký môže očakávať začiatočník výnos pri horizonte 10 – 15 rokov? Aké je riziko, že začiatočník investuje na 15 rokov a ani neporazí infláciu? Ako (cez koho) by mali investovať začiatočníci, ktorí chcú investovať, ale nechcú o tom nič vedieť? Čo sú robo-poradcovia? Ako investovať, ak nie cez robo-poradcu? Sú poplatky to najdôležitejšie? Čo musím technicky aj mentálne zvládnuť, pokiaľ chcem investovať sám? Ktoré KONKRÉTNE fondy vybrať? Aký index kopírovať? Ako vyberať ETF? Pre pokročilých: Fyzická a syntetická replikácia - ktorá sa viac odporúča? Aké sú 3 zásady pre pokročilých? Prečo nerobiť stock picking? Čo poradiť ľuďom, ktorí vedia o investovaní celkom veľa? Výhody a nevýhody MSCI World. Riziko diverzifikácie. Ako zúžiť diverzifikáciu? Skúsený človek tiež investuje do celého trhu (MSCI World), ale môže sa odchýliť v časti portfólia. Aké zdroje by mali ľudia sledovať? Konkrétne tipy, čo čítať alebo pozerať? Prečo sú dôležité znalosti o účtovníctve? Kto by mal investovať a neinvestuje? Môžu investovať aj dôchodcovia?

Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora