Vyšetrovateľ Okresného riaditeľstva polície v Bratislave III začal trestné stíhanie voči kajúcnikom Ľudovítovi Makóovi a Borisovi Beňovi. Stíhaní sú za krivú výpoveď proti bývalému šéfovi SIS Vladimírovi Pčolinskému v kauze údajného vzatia úplatku od Zoroslava Kollára. Krajská prokuratúra navrhovala pre Makóa a Beňu väzbu. Sudkyňa Okresného súdu Bratislava III žiadosti nevyhovela, do väzby ich nevzala, obaja zadržaní boli prepustení a budú stíhaní na slobode. Najnovšie to potvrdil i krajský súd.

Položme si najprv otázky v súvislosti s verejnou diskusiou, ktorá sa rozvírila, napríklad či ide o pokračovanie takzvanej „vojny policajtov“.

Nepriama vojna policajtov

Vojnou policajtov sme zvykli nazývať to, keď jedni policajti či prokurátori stíhajú iných policajtov a prokurátorov, prípadne sa stíhajú navzájom. Makó a Beňa sú už len bývalí príslušníci bezpečnostných zložiek, teda o priamu vojnu policajtov nejde.

Ich stíhaním však okresný vyšetrovateľ a krajský prokurátor ide proti NAKA a Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) nepriamo, lebo Makó a Beňa sú ako kajúcnici svedkami v mnohých kauzách NAKA a ÚŠP.

Takže by som to nazval nepriamou vojnou policajtov.

Boris Beňa poskytuje rozhovor médiám po prepustení v Bratislave 5. apríla 2022. Foto: Ondrej Hercegh/TASR

Mediálny rozmer je rovnaký

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa