Obaja sú to starí páni. Obaja urobili obrovské finančné podvody nevídaných rozmerov vo svojich krajinách, ktorými pripravili o úspory desiatky tisíc bežných ľudí, ale aj bohatých investorov. Tu sa podobnosť končí.

Bernie Madoff, najslávnejší podvodník v USA, zomrel v stredu vo veku 82 rokov v americkom väzení. Dostal za svoje finančné podvody cez pyramídovú schému 150 rokov. Svojich klientov obral o 65 miliárd dolárov.

Oproti Jozefovi Majskému, ktorý s jeho spoločníkmi pripravil ľudí „len“ o dve miliardy korún (66,7 miliónov eur) cez tunelovanie investičných firiem BMG Invest a Horizont Slovakia, sa to zdá ako nepomer. Len na fiktívnych pohľadávkach voči nebankovkám z nich vytiahol J. Majský okolo 450 miliónov korún (15 miliónov eur). Ale ako pripomína Denník E, pri zohľadnení veľkosti krajiny má slovenský podvod podobné rozmery ako ten Madoffov. V prepočte na jedného obyvateľa krajiny sú záverečné škody v oboch podvodoch zhruba 200 dolárov na hlavu.

Majský a spol. okradli asi 170-tisíc naivných investorov, ktorí uverili jeho sľubom, že vyplácanie vysokých úrokov z vkladov nových investorov môže fungovať. Odškodniť sa podarilo z rozpredania majetku podvodných firiem len minimum z nich, napriek sľubom politikov vrátane sociálnych demokratov zo Smeru. Veľa podvedených investorov ostalo dlhé roky zadlžených, niektorým sa rozpadli rodiny aj celé životy.

Jozef Majský
Neprehliadnite

Podnikateľ Jozef Majský požiadal o podmienečné prepustenie z výkonu trestu

Slovenská spravodlivosť je pomalá

B. Madoff bol odsúdený už rok po vypuknutí škandálu v roku 2009. To svedčí o efektivite a prísnosti americkej justície. Je to obrovský kontrast so slovenským súdnictvom.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa