České poisťovne sčítavajú škody po štvrtkovom tornáde. Odhady zatiaľ hovoria o stovkách miliónov korún až jednotkách miliárd. Kým vlani bola kľúčovou poistnou udalosťou víchrica Sabine, tento rok to bude celkom iste práve juhomoravské tornádo. Ak však tento rok žiadne ďalšie závažnejšie živelné pohromy nenastanú, bude rok 2021 stále zaostávať za neslávne rekordným rokom 2013, ktorý v poslednom desaťročí vykazuje najvyšší objem plnenia poisťovní súvisiacich s vyčíňaním živlov.

V poslednom desaťročí sa plnenie poisťovní v ČR súvisiacich s prírodnými pohromami pohybuje najčastejšie v pásme od štyroch do piatich miliárd korún, ako plynie z jednotlivých výročných správ Českej asociácie poisťovní (pozri graf nižšie). Výnimočne pokojné boli z hľadiska plnenia škôd spôsobených živlami roky 2011, 2012 a 2015. Naopak rok 2013 predstavuje „rok hrôzy".

Plnenie poisťovní
Zdroj: Lukáš Kovanda

Vtedy živelné poistné škody dosiahli 7,8 miliardy korún. Pred ôsmimi rokmi ČR zasiahli najprv rozsiahle povodne a následne aj letné búrky. Povodne z polovice toho roka boli vtedy treťou najzávažnejšou živelnou poistnou udalosťou v novodobej histórii Česka.

Vlani skraja roka poisťovne potrápil spomínaný orkán Sabine, podobne ako predvlani Eberhard. Sabine avšak v lesoch napáchala na poškodených stromoch a dreve len šestinovú škodu v porovnaní s miliardovou „dardou", ktorú v roku 2007 spôsobil neslávne preslávený orkán Kyrill.

Česko sa dnes prebralo do jedného z najsmutnejších rán v histórii. Po nočných búrkach a tornáde, ktoré vyčíňalo hlavne v juhomoravskom kraji, ostali obyvateľom len oči pre plač.
Neprehliadnite

Opravy tornádom zničených domov na Morave môžu skomplikovať dôsledky pandémie

Vo výške objemu poistných škôd súvisiacich s prírodnými pohromami sa odráža nielen častosť ich výskytu a ich závažnosti alebo plošnosť, ale aj hodnota majetku, ktorý zničí. Tá z roka na rok spravidla narastá, a to kvôli všeobecnému rastu českej ekonomiky, bohatnutí obyvateľstva a inflácii. Ľudia majú napríklad stále drahšie automobily, nákladnejšie obydlia či zariadenia na záhradách, takže búrky a ďalšie pohromy vrátane tornád, dané extrémnym počasím, tak ničia všeobecne stále drahší a drahší majetok.

Ak by štvrtkové tornádo zasiahlo Prahu či Brno, zodpovedali by škody stovkám miliárd korún. Ak by však na druhej strane vyčíňalo úplne mimo zastavanú oblasť, napríklad v lesoch, pôjdu škody pravdepodobne len do desiatok miliónov korún.