V utorok vyhlásil konvent Demokratickej strany Joea Bidena za svojho kandidáta, ktorý sa 3. novembra postaví v prezidentských voľbách proti republikánskemu prezidentovi Donaldovi Trumpovi. Boj o kreslo v Bielom dome tak oficiálne odštartoval.

Prieskumy favorizujú vyzývateľa

Ak by sa prezidentské voľby konali 18. augusta, podľa posledných prieskumov by D. Trump prehral. Joe Biden by získal 278 zástupcov, ktorí by mu dali svoj hlas. Na zvolenie do Bieleho domu je potrebné získať hlasy najmenej 271 zástupcov z 540.

Trump v USA stráca podporu po tom, ako nezvládol situáciu s Covidom-19. Za posledný mesiac a pol prišiel v prieskumoch o 35 voliteľských hlasov a, naopak, Biden získal 46 nových. Pomohli mu najmä hlasy v Michigane, Wyomingu a Pensylvánii. Trump prišiel o hlasy v Georgii a Ohiu.

Štáty označené na mape hnedou farbou sú kľúčové. Ide o tzv. nerozhodnuté štáty, kde s najväčšou pravdepodobnosťou zaváži až záver prezidentskej kampane – najbližšie dva mesiace. Ak by však Trump aj ukoristil všetky nerozhodnuté štáty, nestačilo by mu to na víťazstvo. Bude musieť „loviť“ voličov aj tam, kde dnes dominuje Biden.

Rozloženie síl podľa prieskumu z 18. augusta
Zdroj: 270towin.com/
Rozloženie síl podľa prieskumu z 18. augusta

Biden: Zvýšenie daní aj dekriminalizácia marihuany

Joe Biden je profilovaný ako stredo-ľavý politický líder demokratov. Podporuje obnoviteľné zdroje energie, ochranu životného prostredia, výdavky do infraštruktúry, zvýšenie daní pre bohatú vrstvu a korporácie. Zastáva záujmy strednej pracujúcej triedy, je za rozšírenie adresného systému zdravotného poistenia.

Preferuje zníženie študentských pôžičiek a zvýšenie grantov do vzdelávania. Podporuje dekriminalizáciu marihuany na federálnej úrovni, čo pomôže štátom schváliť legalizáciu na národnej úrovni. Je za zníženie výdavkov na zbrojenie.

Pozorovatelia prirovnávajú názory a návrhy J. Bidena k názorom zosnulého senátora Teda Kennedyho. V USA je vnímaný ako kresťanský demokrat. Keďže v našich končinách sa kresťanstvo spája s konzervativizmom, európskou optikou by bol vnímaný ako liberálny demokrat. Oslovuje liberálnych voličov rôznej farby pleti, ktorí spravidla dominujú vo väčších mestách a metropolách. Tiež má kladný vzťah k imigrácii.

Inflácia v Argentíne
Neprehliadnite

Inflácia rastie. Zakročí centrálna banka a začne znižovať stimuly?

Trump: Amerika na prvom mieste

Donald Trump bude pokračovať v agende z roku 2016. Nepodporuje Parížsku klimatickú dohodu a chce reformovať NATO. Snaží sa o návrat pracovných miest späť do krajiny. Podporuje domácich výrobcov, producentov a učňovské programy. Chce pokračovať v daňových škrtoch, sprísniť clá a tarify v medzinárodnom obchode, zvýšiť výdavky na národnú bezpečnosť.

 Za dôležité považuje modernizáciu a digitalizáciu štátnej správy a znižovanie štátneho dlhu. Oslovuje najmä konzervatívneho voliča, ktorý má strach o národnú bezpečnosť. Podporuje prísnejší imigračný systém a výstavbu múru na americko-mexickej hranici. V jeho elektoráte dominujú voliči bielej farby pleti, najčastejšie z predmestia alebo vidieka.

Amazon Stock
Neprehliadnite

Títo giganti ovládajú svet. Sú dobrou príležitosťou pre investorov

Situácia sa môže zmeniť

Analytici sú voči prieskumom zdržanliví. A to najmä po prekvapeniach pri Brexite a prezidentských voľbách v USA v roku 2016. Biden má výraznú podporu, no môže sa to zmeniť.

Ak by aj vyhral, nemusel by presadiť veľa z agendy, pokiaľ nezískajú demokrati aj Senát. Ten je aktuálne v rukách republikánov a šance sú 50 na 50. Kongres bol v poslednom období v moci demokratov a v aktuálnych prieskumoch opäť vyhrávajú. Ak by mala jedna či druhá strana pod sebou Senát, Kongres aj prezidentské kreslo, mohla by presadiť prakticky celú svoju agendu.

Dominik Hapl
Analytik v spoločnosti Across Private Investments. Zaoberá sa portfólio manažmentom, analyzovaním vývoja finančných trhov a obchodovaním na kapitálovom trhu. Pravidelne publikuje komentáre na aktuálne témy.
Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora