Keďže energetická kríza dramaticky ovplyvňuje ekonomický vývoj celé Európy, niet divu, že v poslednom čase nepočúvame takmer nič iné ako informácie o zdražovaní energií. A zemný plyn v nich hrá dlhodobo kľúčovú rolu aj kvôli priemyslu. V posledných týždňoch však sériu negatívnych správ „rozriedili“ pozitívne informácie o istom poklese cien. Je šanca, že zlacňovanie energetických komodít bude pokračovať?

Zemný plyn by mohol trvalo zlacnieť okolo roku 2026

Na okamžitý vývoj cien energií vo veľkej miere vplývajú rôzne čiastkové udalosti, ako napríklad (možná) sabotáž na plynovodoch Nord Stream 1 a 2 z týchto dní a únik veľkého množstva zemného plynu z potrubí. Aj keď je zrejmé, že ceny elektriny a najmä zemného plynu budú ešte istý čas pod vysokým tlakom, objavujú sa aj pozitívne správy o možnom poklese cien. Áno, reč je síce o horizonte niekoľkých rokov, avšak ide minimálne o povestné „svetlo na konci tunela“, ktoré sme v posledných mesiacoch nevideli.

Čo by mohlo priniesť nižšie ceny plynu? Zásadným momentom bude vybudovanie nových a zvýšenie kapacity existujúcich európskych terminálov na skvapalnený zemný plyn LNG. Ako hovorí štúdia Energohospodárskeho inštitútu univerzity v Kolíne nad Rýnom (EWI), ktorá vznikla z iniciatívy nemeckého plynárenského zväzu Zukunft Gas, zásadný posun v tomto smere je reálny už v roku 2024. Štúdia predpokladá, že ceny zemného plynu by sa mohli dostať približne na úroveň cien z roku 2018 niekedy okolo roku 2026.

USA majú nábeh stať sa najväčším dodávateľom plynu do EÚ

Štúdia však k tejto predikcii pridáva dôležitú podmienku: môže sa tak stať len v prípade, že bude do obchodovania aspoň čiastočne zapojené aj Rusko. A to nie je vôbec samozrejmé. Je viac ako zrejmé, že sa Európa chce zbaviť závislosti na plyne z Ruska čím skôr, a to aj vďaka Spojeným štátom. Štúdia odhaduje, že USA by mohli do roku 2030 stať najväčším dodávateľom zemného plynu do EÚ.

Minuloročné zloženie dodávok pritom vyzeralo ešte úplne opačne: podľa EWI odobrali v minulom roku európske štáty z 361 miliárd metrov kubických plynu až 147 miliárd z Ruska, 82 miliárd z Nórska a 22 miliárd z USA. Ak by Rusko kompletne vypadlo z dodávok zemného plynu do EÚ, dovážaný objem z USA by mohol už v roku 2026 predstavovať približne 130 miliárd metrov kubických. Ak by sa tak stalo, význam Kataru, s ktorým momentálne európske štáty rokujú v snahe nahradiť ruský zemný plyn, by tak pre Európu zostal aj naďalej skôr obmedzený.

Vývoj cien závisí od vývoja dopytu a (ne)prítomnosti Ruska na trhu

Ak Rusko kompletne vypadne z obchodovania a dodávok plynu do Európy, inštitút EWI hovorí, že nie je pravdepodobné, aby sa veľkoobchodné ceny plynu v Európe vrátili na úroveň z roku 2018. Bol to rok, keď boli v obchodnom uzle Title Transfer Facility (TFF) v Holandsku v priemere vôbec najnižšie ceny zemného plynu za posledných 20 rokov. Bez Ruska a ruského plynu na trhu očakáva EWI návrat k cenám z roku 2021 niekedy okolo roku 2026.

Aj to však len vtedy, ak sa zníži dopyt po plyne a tento zostane celkovo nízky. Pri vysokom dopyte po plyne je možné, že návrat k cenám z roku 2021 uvidíme až okolo roku 2030. „Ak by však dopyt po zemnom plyne celosvetovo poklesol, tak je predstaviteľné, že sa cenová hladina z roku 2018 dosiahne už do roku 2030 aj bez ruského plynu," povedal na tlačovej konferencii šéf nemeckého plynárenského zväzu Zukunft Gas Timm Kehler.

Podiel plynu cez potrubia klesá

Podľa zväzu by rýchla výstavba LNG terminálov v Európe mala pomôcť zjednotiť ceny plynu v Európe a v Ázii. Podľa údajov TFF dosiahla priemerná cena plynu v roku 2018 hladinu 24 eur za megawatthodinu a v roku 2021 narástla na priemerných 54 eur za megawatthodinu. Cena z roku 2021 je zároveň najvyšší celoročný priemer za posledných 20 rokov.

Masová výstavba LNG terminálov v Európe, ktorú spustila neistota dodávok z Ruska kvôli vojne na Ukrajine a následné sankcie zo strany západných štátov voči Rusku, pokračuje rýchlym tempom. Kým v roku 2021 do EÚ išlo cez plynovody až 75 percent zemného plynu, v budúcnosti by toto percento mohlo klesnúť až na úroveň 40 percent.

Cenové napätie sa od augusta sčasti uvoľnilo

Aktuálne sa cena futures kontraktu na zemný plyn s dodaním v októbri 2022 podľa TTF dnes pohybuje okolo 185 eur za megawatthodinu. To je výrazný pokles voči augustu, kedy cena narástla až na 346 eur za megawatthodinu.

Vývoj hodnoty futures kontraktu za posledné dva roky
Zdroj: Theice.com
Vývoj hodnoty futures kontraktu za posledné dva roky

Budúcnosť cien plynu v Európe je nejasná

Pri každej analýze a predikcii netreba zabúdať na to, že ide o modelovanie potenciálnej situácie do budúcnosti s množstvom premenných, ktoré sa môžu meniť. Aj keď scenáre modelované inštitútom EWI hovoria o vývoji pri alternatívach s vysokým a nízkym dopytom po plyne, resp. s plným, čiastočným či nulovým zapojením Ruska na obchodovaní s plynom v Európe, sú to stále len modelové situácie.

To, ako bude pokračovať vývoj cien zemného plynu a v akom čase, bude na konci dňa závisieť od politických okolností, rozširovania plynárenskej LNG infraštruktúry a vnútroeurópskych potrubných prepojení a vývoja ponuky a dopytu. A takisto od kapacity dodávateľov LNG na svetovom trhu.

Olívia Lacenová

Po absolvovaní žurnalistiky na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre strávila 18 mesiacov ako redaktorka Hospodárskych novín. Vo svete finančných trhov začínala na oddelení sales, kde sa venovala klientom obchodujúcim prostredníctvom CFD certifikátov. Následne sa začala zaoberať analytickou činnosťou a pracovala pre značky xPartners a TopForex so zameraním na trh s komoditami a drahými kovmi, ktoré vo fyzickej podobe považuje za najlepšiu formu zabezpečenia majetku proti neistote. Aktuálne pôsobí ako hlavná analytička značky Wonderinterest.

Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora