Fenomén investícií do aplikácií postavených na blockchaine neustále rastie. Od kryptomien sa pohľad mnohých posúva k ďalším alternatívam na trhu, ktoré nepodliehajú centralizovanému systému.

Tieto fenomény, ktoré ešte donedávna neexistovali alebo boli absolútne okrajové, zrazu prilákali vysokú mieru záujmu.

NFT: Digitálne umenie, ktoré naberá na cene

Hodnota klasických obrazov bola vždy kombináciou umelcovho nadania a jedinečnosti diela. Originál je vždy len jeden a na tom je postavená jeho hodnota.

To isté sa dá povedať aj o digitálnom umení. Najmä mladá generácia objavila investičný potenciál digitálneho umenia v podobe NFT. Ide o tzv. nezameniteľné tokeny (non fungible tokens, čiže v skratke NFT).

Napriek tomu, že prvé NFT dielo vzniklo už v roku 2015 na blockchaine Ethereum, ešte minulý rok sa táto forma investície týkala vyslovene špekulantov a malej skupiny nadšených zberateľov.

Digitálny Hirst
Neprehliadnite

Umenie a biznis: Digitálny Hirst zarába tisíce percent aj vďaka fenoménu NFT

Trh s predajom NFT sa každý kvartál znásobuje

Zásadný zlom nastal v 1. kvartáli tohto roka, keď trh s NFT zrazu vystrelil na hodnotu 2 miliardy dolárov.  Niet pochýb o tom, že tejto zmene dopomohli aj známe mená ako Paris Hilton či Beeple, ktorí ako autori ponúkali svoje NFT diela na predaj.

Aby sa trh skutočne rozbehol, bolo však potrebné prilákať aj veľké investorské mená. A tie prišli. Do NFT napríklad nedávno investovala spoločnosť Visa.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa