Nevidia v ňom nepriateľa ani globálneho rivala Ameriky, ale napriek tomu radia, ako Rusko zaťažovať, poškodzovať a fakticky destabilizovať.

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg ohlásil, že NATO by malo zvýšiť počty Síl rýchlej reakcie NATO na východnom krídle NATO až na celkové a obrovské číslo 300-tisíc vojakov.

Ak si myslíte, že za to vďačíme ruskej invázii na Ukrajinu, nebuďte si tým takí istí. Plány na to zvýšenie sú oveľa staršie ako invázia.

Na Američanoch sa mi páči jedna vec. Ich občas až neuveriteľná otvorenosť. Porovnajme to s Rusmi. Keď sa Rusi odhodlajú odprevadiť zo sveta nejakého teroristu mimosúdnym spôsobom (tiež sa tomu hovorí mimosúdne zabíjanie), tak to robia tajne, a v prípade, ak to vyjde najavo, tak to zapierajú. Tak to bolo, keď v roku 2019 v Nemecku zabili teroristu Selimchana Changošviliho. Keď USA vyslali do Pakistanu komando, ktoré zabilo Usamu bin Ladina, Američania sa výsledkom akcie pochválili.

Keď Rusi spíšu dokument, v ktorom sa hovorí o nepekných veciach, ktoré hodlajú urobiť inej krajine, môžeme si byť istí, že tá informácia bude klasifikovaná, teda tajná, čiže jej prezradenie je trestné. Američania? Tí ju dajú na web.

Ak túto otvorenosť vo zverejňovaní dokumentov oceňujem, tak obsah niektorých tých dokumentov oceniť nemôžem, lebo ten obsah je poriadne nepekný.

Budeme hovoriť o jednom z nich.

Ako destabilizovať Rusko

RAND Corporation je americký neziskový think tank, ktorý bol založený v roku 1948, je financovaný vládou USA i súkromnými spoločnosťami a jednotlivcami. Robí výskum v oblasti bezpečnosti, medzinárodnej politiky, zamestnáva takmer dvetisíc ľudí so špičkovou odbornosťou.

Na objednávku amerických ozbrojených síl v roku 2019 RAND Corporation vypracovala tristostranovú správu Extending Russia: Competing on Advantageous Ground, čo by sa dalo preložiť ako Zaťažiť Rusko: Súťaženie z výhodného terénu. Dokument teda nemá v názve priamo pojem destabilizácia Ruska, ale na stránke think tanku sa o ňom informuje v článku, ktorý má úprimný názov Overextending and Unbalancing Russia, teda Preťažiť a destabilizovať Rusko.

No a v správe sa otvorene hovorí: „Účelom projektu bolo preskúmať celý rad možných prostriedkov na preťaženie. Tým máme na mysli nenásilné opatrenia, ktoré by mohli stresovať Rusko vojensky či ekonomicky alebo sťažiť politické postavenie režimu doma aj v zahraničí. […] Tieto kroky sú koncipované ako opatrenia, ktoré by viedli Rusko k tomu, že bude nútené súťažiť (s USA) v oblastiach alebo regiónoch, kde majú Spojené štáty americké komparatívne výhody, čo spôsobí, že Rusko sa vojensky alebo ekonomicky vyčerpá, respektíve sa mu spôsobí strata domácej alebo medzinárodnej prestíže a vplyvu.“

Povedzme to polopate. Amerika má Rusku robiť zle, zle a ešte raz zle, tak, aby Rusko bolo vystrašené, aby muselo reagovať, aby muselo zbrojiť, aby ho to stálo veľa peňazí, aby tak ruská vláda strácala podporu obyvateľstva, aby bol obraz Ruska v zahraničí zničený. Aby bolo Rusko destabilizované.

Určite si tú správu už vtedy v roku 2019 všelikto všimol, ale najzaujímavejšou sa stala až v roku 2022, keď sa na ňu pozrieme vo svetle ruskej invázie na Ukrajinu.  

Navrhované opatrenia sa týkajú šiestich oblastí. Postupne si ich preberieme a čitateľ bude neraz prekvapený viac než len otvorenosťou.

Ochudobniť Rusko o peniaze a mozgy

Prvý balík sú ekonomické opatrenia. Treba znížiť export ropy a zemného plynu z Ruska, píše sa v dokumente. Keď sa v mainstreamovej tlači píše o krajinách importujúcich ropu a plyn z Ruska, tak sa zvykne argumentovať potrebou nezávislosti tých krajín od Ruska. V dokumente RAND Corporation sa argumentuje inak. Má sa to robiť preto, aby sa znížili príjmy ruského federálneho štátneho rozpočtu. Jeho závislosť od príjmov z ropy a plynu sa síce znižuje, v roku 2014 tieto príjmy predstavovali 51 percent, v roku 2016 len 36 percent, ale stále je to veľká časť. 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa