Hovorí sa o tom, kde môže verejnosť ušetriť. Ale čo politici a vlády? Kde by oni mohli ušetriť? Aké chyby robia?

Téma šetrenia je top téma dňa. Nikdy by som si to nebola myslela, keď som písala na popud mojich známych knihu Kam miznú vaše peniaze. Písal sa marec roku 2020 a začala sa séria dva a pol ročných lockdownov. Hneď na začiatku bolo jasné, že keď bude celý svet sedieť na zadku doma a helikoptérou budú k ľuďom padať peniaze, tak raz sa to musí skončiť a niekto bude musieť zle nastavené opatrenia zaplatiť.

Na otázku, kde môže verejnosť ušetriť, mám veľmi veľa návodov:

Otočte šetrenie na hru – zapojte do hry celú rodinu

Skontrolujte, kam tečie vaša energia zbytočne – pridlhé klimatizovanie, prílišné prekurovanie, nehospodárne varenie, rozvážanie sa autom všade, kde sa len dá, kúpanie sa vo vani namiesto sprchovania, dlhé sprchovanie – 10 minút a viac, zapnuté standby na niekoľkých spotrebičoch, neekonomické žiarovky, zabúdanie na zhasínanie, námraza na mrazničke, dlhé programy v sušičke šiat...

My sme na základe opatrení doma klesli z 5 400 kWh ročne na 3 900. Byť pod 4000 kWh je kľúčové, lebo minister hospodárstva sľúbil výhodnejšiu sadzbu práve do 4 000 kWh. Oplatí sa urobiť si revíziu.

Ako používať sušičku

Aby tento článok nebol iba suchým výpočtom možností – dovolím si uviesť príklad, ako používať sušičku, aby ste mali benefit, že nemusíte žehliť (šetríte čas a energie), ale zároveň aby ste neplatili veľa za energie z titulu zapnutej sušičky, lebo sušička tiež nejde len tak – potrebuje elektrinu...

Mám osobne odskúšané, že bielizeň suším iba 5 – 10 minút. Po tomto čase sušenia je nahriate a stačí ho dať na sušiak či priamo na vešiaky... Vyschne rýchlo, lebo za prvé minúty odíde pomerne dosť vlhkosti, ale najmä sa bielizeň vystrie. Ostane zachovaná aj vôňa a nemusíte vkladať do sušičky ďalšie chemické či bio prípravky, ktoré majú vrátiť veciam vôňu. V neposlednom rade nebudete musieť žehliť. Veľa ľudí si neuvedomuje, koľko energie zožerie žehlička... Takýto spôsob používania sušičky má ešte jednu výhodu – veci sa vám tzv. nescvrknú.

Pri kúpe sušičky som sa ja osobne nesústredila na energetickú triedu, keďže používam sušičku presne tak, ako som popísala. Pamätám si, že keď sme sušičku kúpili, tak mi niektorí hovorili, že sa mám tešiť na zvýšené účty... No ale oni sa nezvýšili. Oni klesli.

Kúpte si termobielizeň

Možno to vyzerá ako nepodarený vtip, ale verte mi, že keď si na seba dáte termobielizeň, nebudete v zime tak pociťovať zimu v dome či byte. Keď to funguje na kopci v horách, funguje to aj doma. Čudujem sa, že tento tip ešte nebol na žiadnom billboarde. Ak bude energie menej alebo bude na prídel, tak istotne toto odporúčanie príde vhod. Ja preto odporúčam každému, aby si takýto typ oblečenia zabezpečil. Aj by som vám povedala, že kde sa dá zohnať kvalitné a za super cenu, ale to by bola reklama...

Choďte pešo, na bicykli alebo kolobežke

Keď začnete chodiť viac pešo, zistíte, že máte svaly aj tam, kde ste už zabudli, že ich máte. Prvé dni sú náročné, ale dá sa na to zvyknúť. Ušetríte na palivách aj servise auta. A zlepšíte si kondíciu. Ak máte radi bicykel, aj toto je riešenie. Všetko, čo vám ušetrí peniaze a posilní zdravie, je fajn. Ak máte doma dve autá, zamyslite sa, či ich potrebujete dve. Predsa len sú to dve poistky, dva servisy...

Dosť často tvoria autá aj dôvod na bezsenné noci. Limuzína je fajn vec, ale keď vám nevychádza na splátku, radšej sa limuzíny vzdajte. Nalešteným autom si ľudia často chcú dokázať len nejaký status. Otázka je, či to stojí za to...

Strava

Na strave sa dá ušetriť veľa peňazí. V prvom rade si treba urobiť jedálničky. Vyhneme sa tak otázke, čo dnes variť, keď máte doma základ na 5 rôznych jedál, ale na každé niečo chýba a nakoniec voláte kuriéra s jedlom. Do obchodu nechoďte hladní ani smädní. Je dokázané, že tak miniete zbytočne veľa peňazí a nakúpite aj veľa cukroviniek, lebo hladné telo automaticky baží po cukre.

V obchode si všímajte cenu na kus, kilo, liter. Tu totiž obchodníci hrajú zvláštnu hru. Často sa stane, že v malom balení je na prepočet tovar lacnejší ako v tom väčšom. Keďže nás ale navykli na typ nákupov, že veľké sa vyplatí, tak často nepremýšľame. Skúste si to všímať. Garantujem vám, že na nákupe ušetríte aj 10 percent mesačne, čo sa u 4-člennej rodiny môže pohybovať aj na úrovni 800 – 1 000 euro za rok.

Ak nepoznáte recepty, ktoré sú jednoduché a nepotrebujú veľa času pri hrnci, naučte sa také jedlá variť. Domáca strava je najlacnejšia verzia. Navyše budete vedieť, čo ste do jedla dali.

Niektoré položky dosť podraželi. Napríklad kuracie mäso sme bežne kupovali za 4 eurá na kilo (prsia) a teraz bežne stojí 8 euro kilo. To je 100 percent. Obchody však robia akcie. Ak ste na mäse závislí, odporúčam kúpiť ho tam, kde je v kvalite a akcii. Mäso môžete striedať aj s inými jedlami, ktoré sú bohaté na bielkoviny. Napríklad taká červená šošovica. Kupujem ju za 1,29/polkilové balenie. Minule sme urobili soté zo zeleniny a šošovice. Jedlo ako lusk. Jedli sme to dva dni. Najesť sa dobre a zdravo sa stále dá. Len si treba veci naštudovať a skúšať.

Maslo zdraželo tiež. Ja osobne odporúčam kupovať maslo pod značkou reťazca. Aj teraz som kúpila 250 g za 2 eurá, čo nie je až taká tragická cena. Vtipné je, ak si všimnete, že výrobca toho za 2 eurá je rovnaká slovenská firma, ktorá predáva maslo pod svojou značkou. Množstvo tuku a zloženie rovnaké. Len cena nižšia. Vyskúšajte si to.

Pozerajte na tovar v horných policiach a dole

Obchodníci sa snažia predať vám tovar, ktorý máte v úrovni očí. Dodávatelia im za to dokonca platia príplatok. Ja kupujem syry a iné mliečne výrobky v zásade mimo zónu výšky očí. Verte mi, že keď nakupujem 10 tvarohov, tak mi nie je jedno, či kus stojí 65 centov alebo 1,10 euro.

Začnite niečo pestovať

Ak bývate v byte, nevadí. Nedávno som robila rozhovor na tému jedlých záhrad. Jedlých miest. Nie, nie je to preklep. Pozrite sa von oknom pred váš panelák. Čo vidíte? Suchú trávu? Hm. Ak by tam bola namiesto toho lúka, nebola by taká suchá a, navyše, aspoň by sa včely najedli. A viete si predstaviť, že by ste si dažďovú vodu zachytávali do sudov a pred bytovkou začali tvoriť jedlú záhradu? Aj také sú možnosti. V niektorých mestách na svete sa to už podarilo, možno dozrel čas...

Ak máte dom a čo i len malú záhradu, nečakajte. Začnite pestovať ihneď. Zeleninu vypestujete aj v črepníkoch alebo vo vreci s hlinou. Všetko, čo si dopestujete, nemusíte kúpiť. Keď vyjdem na náš dvor, tak už trávu nevidím skoro žiadnu. Sme ale sebestační v rajčinách, paprike, uhorkách, cukinách, jahodách, a najnovšie máme aj 4 sliepky – vajíčka nekupujeme.

Toto všetko máme na ploche 150 m². Na zalievanie nám stačí dažďová voda a mestskú používame, len ak je sucho viac ako 8 dní. Zelenina totiž nespotrebuje toľko vody ako trávnik. Píšem vlastnú skúsenosť preto, aby ste vedeli, že to ide. Nie ako teoretik-politik, ktorý si dvihol plat na 5 000 euro mesačne a rozpráva bežným ľuďom o tom, ako majú šetriť...

Čo by mali robiť politici?

V prvom rade by sa mali zredukovať na polovicu a aj štátni úradníci by sa mali zredukovať. Je ich stále viac a viac. Robia okolo seba akýsi oblak a dym potrebnosti. A požierajú na svojich platoch viac a viac peňazí.

Hneď ako začala inflácia, sa im platy automaticky dvihli. Je to fér? Nie je.
Na čom by ešte mohli ušetriť? Politici by sa mali zbaviť asistentov. Neviem, načo je toľko asistentov. Keď sa nepletiem, tak každý poslanec môže mať troch asistentov. Ako sledujeme, politici nás vedú do hotovej katastrofy, ale, samozrejme, chcú si udržať svoje miesta. Preto tvoria mnohé agendy, aby to vyzeralo, že majú čo robiť a že ich potrebujeme. My snáď precitneme až vtedy, ak bude v politike už každý!

Návod na to, ako redukovať byrokraciu, nemám (okrem defenestrácie, samozrejme – a na to nemôžem navádzať), ale dostala som otázku, že čo by sa malo stať v tejto ťažkej dobe a čo by mali robiť politici, tak sa na otázku snažím odpovedať.

Skrátka, politici zháňajú peniaze (pre seba) kde sa dá, ale aj tam, kde sa nedá, aby si udržali svoje trafiky a platy.

Bizarné je, že najnovšie začala vznikať nová legislatíva, že nízkopríjmoví ľudia budú platiť odvody aj z toho, čo nezarobili. Tak neviem, je k tomu ešte čo dodať? Pri takejto úrovni politikov si len nahovárame, že žijeme v demokracii. A preto zakončím myšlienkou môjho otca... Pomôž si človeče, aj pán Boh ti pomôže. Tak teda pomôžte si, ako viete. Redukujte náklady, ako viete. A hlavne, pomáhajte si a vytvárajte komunity. Spolupráca bude na prežitie najbližších rokov kľúčová.

Celý rozhovor s Martinou Valachovou:

Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora