Nie je to tak dávno, keď platilo, že neexistuje žiadna iná alternatíva, len akcie. Z anglického akronymu TINA (There Is No other Alternative) sa stal naratív, ktorý stál minulý rok investorov veľké peniaze. Napríklad technologický index Nasdaq 100 stratil tretinu svojej hodnoty. TINA v podobe akcií je však po roku 2022 mŕtva.

Tento rok sa môže situácia zopakovať. Dôvodom je ekonomická recesia, ktorá prinesie aj recesiu ziskov – kľúčového parametra, na základe ktorého sa akcie oceňujú. Goldman Sachs očakáva, že zisky amerických spoločností v štvrtom kvartáli 2022 skončia na rovnakej úrovni ako v roku 2021. A to môže byť stále veľmi optimistický pohľad.  

V minulom roku najpresnejší akciový analytik na Wall Street Michael Wilson z Bank of America tvrdí, že hoci sú investori pesimistickí ohľadom stavu ekonomiky, stále vidia nárast firemných ziskov. To je dôvod, prečo M. Wilson očakáva, že odhady ziskov sú nadhodnotené a akcie budú musieť svoje súčasné úrovne skorigovať. Možno padnú ešte nižšie ako bolo dno, ktoré dosiahli na jeseň. Existuje priestor pre ďalší 20-percentný pokles.

Čoskoro sa uvidí, ako to bude. Už tento piatok zverejňujú výsledky za štvrtý kvartál prvé americké spoločnosti. Začnú veľké banky – JPMorgan a Citigroup. Neskôr to bude aj Goldman Sachs, ktorý mimochodom ohlásil prepustenie 3 200 zamestnancov, najviac v histórii. Trh bude zvedavý, či aj ostatné firmy prídu s úspornými opatreniami.

Pikantné na celej situácii je, že minulý týždeň vydal Goldman Sachs report s názov „Prečo sa USA môže v roku 2023 vyhnúť recesii“. Ak sa jej skutočne môže vyhnúť, prečo Goldman Sachs prepúšťa až tretinu zamestnancov z investičnej a bankovej divízie?

ECB press conference in Frankfurt
Neprehliadnite

Kto chce v roku 2023 zarobiť, nemal by počúvať centrálne banky

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa