Miliardár a šéf spoločnosti Alibaba Jack Ma nedávno dostal v Číne „po prstoch“, keď si dovolil prejaviť nelojálnosť voči čínskej komunistickej strane. Dôsledkom bolo náhle zrušenie primárneho úpisu akcií (tzv. IPO) fintech divízie Ant Group. Posledný týždeň však upútala pozornosť ďalšia negatívna udalosť, ktorá sa tentoraz týkala akcií jeho najznámejšej spoločnosti Alibaba Group. Jej hodnota na burze sa dostala do červených čísel. 

Donald Trump
Neprehliadnite

Biden svojou výhrou „upratral“ Trumpa aj upokojil trhy

Kto v Číne kritizuje vládu, dostane po prstoch

Akcie Alibaba Group, ktorá je obrovskou obchodnou platformou a vlajkovou loďou Jacka Ma, počas uplynulého týždňa klesli o 7 percent z 285 dolárov na 265 dolárovza akciu. Jack Ma si dovolil v Číne bezprecedentný  krok, keď verejne kritizoval čínsku komunistickú exekutívu. Reakcia na seba nenechala dlho čakať a burzy v Šanghaji a Hongkongu mu zrušili pripravovanú primárnu emisiu akcií Ant Group.

Oficiálnym dôvodom bola zmena regulácie, ale neoficiálnym jednoznačný postih zo strany čínskej vlády. Aj preto investori vyjadrili obavy o ďalší osud Alibaba Group a akcie išli nadol.

SAP
Neprehliadnite

Akcie softvérového giganta SAP sa prepadli o štvrtinu hodnoty

Akcie Alibaby sú medziročne vo výraznom pluse

Zároveň treba povedať, že akcie Alibaby sa v ročnom porovnaní stále pohybujú  vo výrazne plusových číslach. Za posledných 12 mesiacov si pripísali viac ako 40 percent. Počas pondelkového obchodného dňa sa ich hodnota pohybovala na cene 260 dolárovza akciu. Trhová kapitalizácia firmy predstavovala 706,4 miliardy dolárov.

Akcie Alibaby
Zdroj: Investing
Akcie Alibaby

Výpredaje a vianočné nákupy ich môžu naštartovať

Výhľad spoločnosti zostáva napriek prepadu priaznivý aj na najbližšie obdobie. Keďže reštrikcie v dôsledku pandémie koronavírusu pretrvávajú, nielen Číňania sa presúvajú s predvianočnými nákupmi do online prostredia. To by mohlo zvýšiť príjmy Alibaba Group a povzbudiť vývoj hodnoty akcií v budúcich týždňoch.

Tento trend naznačujú aj výsledky nedávnej veľkej nákupnej 24-hodinovej akcie Singles Day. V priebehu jediného dňa Alibaba Group zarobila 74,1 miliardy dolárov a prekonala podľa portálu Statista.com tržby z minulého roka.

Virus Outbreak Czech Republic
Neprehliadnite

V cenách bývania panuje koronavírusový paradox. Kým ekonomika klesá, ceny bytov rekordne rastú

Singles Day je „vynálezom“ firmy Alibaba, ktorá akciu odštartovala prvýkrát v roku 2009. Postupne sa k nej pridali ďalší obchodníci a v posledných rokoch sa ukázala dokonca výnosnejšia ako v Európe a USA populárny výpredaj Black Friday, ktorý sa koná vždy v posledný novembrový piatok.

Pre spoločnosť Alibaba predstavuje úspech Singles Day v aktuálnom období výrazný pozitívny signál, ktorý môže s blížiacou sa akciou Black Friday a vianočnými nákupmi prispieť k opätovnému posilneniu akcií spoločnosti.

Olívia Lacenová
Po absolvovaní žurnalistiky na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre strávila 18 mesiacov ako redaktorka Hospodárskych novín. Vo svete finančných trhov začínala na oddelení sales, kde sa venovala klientom obchodujúcim prostredníctvom CFD certifikátov. Následne sa začala zaoberať analytickou činnosťou a rok pracovala pre značku xPartners so zameraním na trh s komoditami a drahými kovmi, ktoré vo fyzickej podobe považuje za najlepšiu formu zabezpečenia majetku proti neistote. Aktuálne pôsobí ako hlavná analytička značky Topforex.
Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora