Firmy zo sektoru farmácie patrili v pandémii medzi ekonomických víťazov. Predaje vakcín vo vysokých číslach priniesli výrobcom výrazný rast tržieb a zásadné zisky. Toto obdobie však logicky netrvalo naveky a návratom sveta k bežnému fungovaniu začala táto časť príjmov v posledných mesiacoch stagnovať. Do popredia sa opäť dostávajú farmafirmy, ktoré majú svoje podnikanie postavené na produktoch so štandardne vysokým dopytom.

Patrí medzi ne aj farmaceutický gigant Abbott Laboratories, ktorý pokrýva dojčenskou výživou veľkú časť amerického trhu. V posledných mesiacoch práve táto časť biznisu výrazne utrpela, keď bol Abbott nútený z pultov výživu stiahnuť. Dnes sa však firma vracia späť k bežnému fungovaniu a paralelne by sa mohli v ďalších týždňoch vrátiť aj akcie na svoje predchádzajúce hodnoty.

Nebezpečná baktéria spôsobila nedostatok dojčenskej výživy

Abbott Nutrition musel vo februári stiahnuť z amerického trhu produkty troch detských práškových výživ Similac, Similac Alimentum a Elecare. Tento krok vyvolal po minutí skladových zásob od mája akútny nedostatok detskej výživy v celých Spojených štátoch. Dôvodom drastického opatrenia bolo podozrenie na infekciu baktériou Cronobacter sakazakii, ktorou sa mali nakaziť v dojčenskej výžive od Abbottu štyri deti.

Ide o nebezpečnú baktériu, ktorá môže spôsobiť sepsovú infekciu alebo meningitídu. Z uvedených štyroch detí dve žiaľ aj umreli a americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv začal vyšetrovanie pre možné zavinenie úmrtí baktériou z výživy. Výsledkom boli núdzové opatrenia až na úrovni amerického prezidenta Bidena a organizovanie mimoriadneho dovozu výživy z Európy.

Po výborných výsledkoch prišiel problém a prepad akcií

Abbott Laboratories v apríli zverejnil výsledky za úvodný štvrťrok tohto roka, a tie vyzerali veľmi dobre. Firma zaznamenala rast zisku o viac než tretinu a rast tržieb o takmer 30 percent. Konkrétne, čistý zisk sa vyšplhal na 843 miliónov dolárov (výrazný rast zo 615 miliónov dolárov za rovnaké obdobie 2021). Tržby takisto zásadne narástli na 6,34 miliardy dolárov, čiže medziročne o 29,7 percenta. Dobré výsledky sa prejavili v náraste cien akcií na 123 dolárov. Avšak 5. mája prepukol problém s nebezpečnou baktériou, začalo sťahovanie výživy z pultov a akcie klesli na 105 dolárov, čiže o 14 percent oproti májovej hodnote.

Výkonnosť spoločnosti Abbott Laboratories za posledných 5 rokov
Zdroj: Investing.com
Výkonnosť spoločnosti Abbott Laboratories za posledných 5 rokov

Karta sa obracia, akcie Abbottu by sa mali vrátiť k rastu

Dopad podozrenia na infikovanie výživy baktériou bol o to horší, keďže Abbott je najväčším výrobcom dojčenskej výživy v USA. Tým pádom sa výpadok výroby prejavil dramatickejšie na trhu. Aktuálne sa však situácia začína vracať do normálu. Abbott Nutrition už obnovil výrobu dojčenskej výživy v štáte Michigan, tým pádom je predpoklad, že by celoštátny nedostatok výživy mohol byť v nasledujúcich týždňoch minulosťou.

Keďže biznisový základ firmy Abbott je zdravý, akcie by sa mohli vrátiť na predošlé hodnoty a ďalej rásť. Farmaceutický sektor totiž patrí medzi odvetvia, ktorých produkty sú vysoko žiadané. Farmafirmy, ktoré majú vývoj a výrobu postavenú na viacerých produktoch, sú pre investorov zaujímavou príležitosťou a osobitne moment poklesu ich akcií otvára príležitosť nakúpiť ich lacnejšie a zvýšiť si budúci výnos. To je aktuálne aj prípad spoločnosti Abbott.

Lucia Žárska
Hlavná analytička brokerskej spoločnosti ProfitLevel. Do jej portfólia patrí webová stránka Mafinn, kde figuruje ako spoluzakladateľka. Jej oblasťou záujmu je vzdelávanie laického publika v oblasti investícii. V brokerskej firme sa venuje hlavne oblasti finančných trhov.
Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora