Na Wall Street sa často hovorí, že najlepší čas na nákup bol pred desiatimi rokmi. 

Je v tom však jeden háčik. 

Záleží na tom, čo ste pred tými desiatimi rokmi nakúpili.

V nasledujúcej tabuľke sme zanalyzovali výnosy rôznych tried aktív za posledných 11 rokov a vyšlo z nich niekoľko dôležitých lekcií.

Výnosy rôznych tried aktív
Zdroj: Virtuse
Výnosy rôznych tried aktív

Prejdime si všetkých päť kritických lekcií postupne. 

Trpezlivosť ruže prináša

V prvom rade si treba uvedomiť, že ak ste kvalitne a dobre rozložili svoje portfólio, muselo sa vám z dlhodobého hľadiska dariť. Ak neveríte, pozrite sa na tabuľku. 16 zo 17 tried aktív poskytovalo pozitívne výnosy. Jediným aktívom, ktoré malo počas jedenásťročného obdobia negatívne výsledky, boli komodity. Je však potrebné mať na pamäti, že komoditný trh je často najviac manipulovanou triedou aktív.

Zlato počas inflácie prerobilo

Zlato dosiahlo zhodnotenie iba 1,9 percenta ročne a v uplynulom roku dokonca stratilo 4,1 percenta. Znie to až neuveriteľne, ale tento tradičný bezpečný prístav a nástroj proti inflácii v čase najvyššej inflácie za posledných takmer 40 rokov úplne pohorel. Zlato slúžilo tisíce rokov ako uchovávateľ hodnoty a možno sme svedkami konca tohto príbehu.

Na akciách sa nedá stratiť

Akcie zaznamenali aj v minulom roku ďalší skvelý výkon. Zdá sa, ako keby akcie rástli do nebies. Ako je vidieť v tabuľke, za posledných 11 rokov mal index S&P 500 len jeden negatívny rok. A tu je jeden zaujímavý údaj. Ak ste boli dostatočne rozumný na to aby ste investovali 100 percent svojho portfólia do amerických akcií, vyhrali ste boj s infláciou a zarobili v priemere 15 percent ročne. Indexy ako NASDAQ alebo S&P 500 sa hneď po bitcoine stali najlepším nástrojom na ochranu pred infláciou.

Dlhopisy stratu prakticky garantujú 

Jedným z najväčších prepadákov boli v uplynulých 11 rokoch dlhopisy. Je všeobecne známe, že v čase masívneho tlačenia peňazí a nulových úrokových sadzieb dlhopisy trpia najviac a je rozumné sa im vyhýbať. Americké dlhopisy zaznamenali v minulom roku stratu a za posledných 11 rokov len mizerných 3,3 percenta ročne. Po započítaní inflácie dlhopisy doslovne garantujú, že stratíte peniaze. Ako povedal Ray Dalio, „investovanie do dlhopisov sa stalo hlúpym.“ 

Bitcoin ako vlajková loď

Nepochybne jednoznačným víťazom za posledných 11 rokov je stále bitcoin. V uplynulom roku si pripísal 67 percent a znova prekonal každú jednu triedu aktív. Najpopulárnejšia digitálna mena sa od roku 2011 zhodnotila o 16,2 milióna percent, pričom ročne dosahovala v priemere takmer 200 percent. Ak vezmeme do úvahy, že proti bitcoinu brojí takmer celý tradičný finančný systém, tak to znie až neuveriteľne. 

Čo si teda investori z toho celého môžu odniesť

Historické výnosy síce negarantujú budúce zisky, ale slúžia ako dobrý indikátor toho, čo môžeme očakávať. 

Z vývoja za posledných 11 rokov jednoznačne vyplýva, že sa oplatí držať americké akcie a bitcoin. Na druhej strane je však potrebné vyhýbať sa dlhopisom a zlatu.

Všetko nasvedčuje tomu, že aj v tomto roku by tento trend mal naďalej pokračovať, aj keď to teraz tak nevyzerá. 

Aké je však hlavné ponaučenie z uplynulých 11 rokov?

Najlepší čas na investovanie bol vždy pred desiatimi rokmi, avšak druhý najlepší čas je teraz.

Rastislav Vasilišin
Rastislav Vasilišin je zakladateľ a CEO spoločnosti Virtuse Exchange. Zaoberá sa problematikou financií s dôrazom na nový trend prepájania tradičného „starého” sveta financií s novou rýchlorastúcou oblasťou krypto ekonomiky a digitálneho sveta.
Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora