Nemuselo sa to stať, keby vláda normálne odškodnila zatvorené prevádzky alebo ich nechala fungovať aspoň v obmedzenom režime. Po dvoch vlnách pandémie môžeme konštatovať, že slovenskí politici nedokážu udržať pracovné miesta v čase lockdownu. Preto je ich povinnosťou ponúknuť riešenia, ako otvoriť ekonomiku čo najviac pri čo najmenšom šírení vírusu.

Žiaľ, o tejto možnosti sa ani len nediskutuje pre nekonečné koaličné spory a vláda ako keby sa zmierila s tým, že časť obyvateľstva bude žiť v chudobe. Najhoršie dopadnú majitelia skrachovaných prevádzok, ktorým na pleciach ostanú obrovské dlhy. Zle na tom budú aj ich prepustení zamestnanci. Tým hrozí, že kým si nájdu novú prácu, banky im zoberú aj strechu nad hlavou. Vláda sa totiž rozhodla zrušiť úverové moratórium v najnevhodnejšom čase.

So zlou situáciou sa politici vyrovnali svojsky. Bez väčších problémov prekrútili pravdu a zlyhania začali vydávať za úspechy. Ako inak sa dajú vysvetliť slová o tom, že počas prvej vlny stratilo zamestnanie päťkrát viac ľudí ako v súčasnosti, a tak je vlastne všetko v poriadku.

Lenže nie je. Tretia vlna prepúšťania môže prísť už v lete pre príliš rýchle ukončenie podpory na udržanie pracovných miest. Pri súčasnom nastavení systému sa peniaze začnú vo veľkom krátiť živnostníkom a mnohí z nich pravdepodobne skončia na úradoch práce. Túto hrozbu môže odvrátiť jednoduchá zmena zákona.

Politici namiesto riešenia problémov vytvárajú ďalšie zbytočnými úvahami o dočasnom prerušení priemyselnej výroby. Majiteľom fabrík okamžite skomplikovali získavanie nových zákaziek a situácia sa upokojila až po tom, ako minister financií zatváranie tovární odmietol.

Pri troche snahy môže vláda na domácom trhu práce hrať s celkom dobrými kartami. V najbližších troch mesiacoch plánuje naberať zamestnancov každý desiaty podnik. Silný priemysel potiahne služby v prípade rýchleho otvorenia ekonomiky. A v optimálnom prípade môže už počas najbližších mesiacov nezamestnanosť razantne klesnúť.

Práve preto je dnes namiesto nekonečných koaličných sporov oveľa dôležitejšie riešiť otázku, ako bezpečne otvoriť čo najväčší počet obchodov. Bez nájdenia odpovede slovenská ekonomika utrpí obrovské škody. Pre rastúcu neistotu v januári prudko padol výber dane z pridanej hodnoty a dlhodobé zatvorenie obchodov môže v Štátnej pokladnici spôsobiť dieru vo výške niekoľkých miliárd eur.