Výroba udržateľného leteckého paliva sa v roku 2025 zdvojnásobí na približne dva milióny ton, čo predstavuje 0,7 percenta celosvetovej spotreby leteckých spoločností, informuje Medzinárodné združenie leteckých dopravcov (IATA).

IATA opakovane varuje, že jeho členovia budú mať problém splniť ciele v oblasti udržateľnosti, a výrobu udržateľného paliva, ktoré je drahšie ako bežné letecké palivo, kritizuje ako neuspokojivo pomalú. Aj očakávaný relatívne malý nárast podielu udržateľného paliva zvýši celosvetovo účet za palivo v leteckej doprave o 4,4 miliardy amerických dolárov (3,88 miliardy eur), upozornil Willie Walsh, generálny riaditeľ IATA. „Tempo pokroku pri zvyšovaní výroby a zlepšovaní efektívnosti pri znižovaní nákladov sa musí zrýchliť,“ zdôraznil vo vyhlásení.

Širší sektor leteckej dopravy si v roku 2021 stanovil ciel dosiahnuť v roku 2050 nulové čisté emisie, a to najmä na základe postupného prechodu na udržateľné palivá, vyrábané napríklad z odpadového oleja a biomasy.

Ďalšie dôležité správy

EasyJet.
Neprehliadnite

Európske aerolínie čelia pred sezónou nedostatku lietadiel